1/144 F6F-5 – Eduard | stavba

14.1.2020 - 493 přečtení

4463

Stavba maličkatého Hellcata

Stavba F6F-5 jakožto drone

Jan Starý


Název: F6F-5
Měřítko: 1/144
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 4463


Úvod

Není to tak dlouho, co jsem zveřejnil článek o novince F6F-5 od firmy Eduard (přebal Platz) v měřítku 1/144. Nyní jsem připravil stavbu tohoto modelu.


Stavba

Již několik let jsem se chystal postavit Hellcata, jakožto terč, tedy drone v měřítku 1/72. Stále jsem neměl chuť ani čas, ale když Eduard vydal F6F v měřítku 1/144, tak jsem si řekl, že to bude zajímavá změna a zároveň i pohodová stavba.


Vystříhal jsem tedy z rámečku trup a vnitřek kokpitu. Nabarvil a slepil podle návodu. Díly k sobě lícují velmi pěkně. Křídla k sobě lícují také dobře, jen jsem musel odstranit stopy po vyhazovácích, aby vrchní strana pasovala ke spodní. Dále jsem protáhl rytí v místech, kde se mi to zdálo mělké.


Následovalo přilepení křídel k trupu. Nebyla potřeba žádného upravování nebo broušení. Křídla šla zasunout do trupu ztuha, ale o to víc tam pak sama o sobě držela. Vše jsem lepit svařovacím lepidlem, aby nikde nevytékalo lepidlo a nepřekáželo v pasování. Cowling jsem musel kompletně přerýt. Při detailnějším ohledání rytí místy nebylo téměř vidět. Vzhledem k velikosti motoru jsem zvolil stříbrnou, vodou ředitelnou barvu a nanesl štětečkem.


Jelikož je kompletně celý podvozek (nohy, kryty kol i šachty) ve stejné barvě jako celé letadlo, tak jsem zvolil cestu nejmenšího odporu a všechny díly kromě kol nalepil. Na "břiše" trupu byla díra, do které se má vlepovat přídavné nádrž. Jelikož jsem ji nepoužil, tak jsem do díry kápl gelové vteřinové lepidlo, nechal zaschnout a přebrousil. Na klasický modelářský tmel je díra moc velká a mohlo by se to časem propadnout, proto jsem zvolil vteřinové lepidlo, které se nepropadne. Jen je tvrdší než okolní plast a musí se brousit opatrně.


Pak přišlo na řadu barvení. Po nalepení kabinky a následném vymaskování přišel na řadu surfacer 1000, který jsem hodně naředil a jen jemně poprášil. Následně nanesl oranžovou barvu dle návodu. Pak začal aplikovat obtisky. S těmi se musí pracovat velmi opatrně. V teplé vodě mají tendenci tvořit vrásky, takže jsem použil vodu studenou. Pod obtisky jsem naschvál nedával žádný přípravek, stejně tak následně ani na ně. Obtisky jsou velmi tenké, takže je třeba velká opatrnost. Nechal jsem obtisky lehce zavadnout a uchošťourem jim pomohl do rytí. Přes noc se obtisk nádherně přizpůsobil rytí a už jsem jen zalakoval. Omlouvám se za nekvalitní fotografii, bohužel jsem to zapomněl vyfotit fotoaparátem.


Po nanesení všech obtisků přišel na řadu lak a hned po zaschnutí wash. Zalakování, sundání masek, nalepení nabarvených kol a vrtule. Tato stavebnice opravdu naprostá pohoda, co se týče stavby, resp. pasování dílů. Nejpracnější bylo přerytí jistých částí. Nepoužil jsem žádný tmel, nemusel jsem nikde nic řezat a upravovat. Prostě relaxační model do vitríny.


Jan Starý
SPL-Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:144, Letadla - Stavební recenze | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.