1/144 Boeing 737-700/C-40B – Zvezda

19.11.2019 - 636 přečtení

DSC_0428

Zvezda nedávno přišla s dalším přírůstkem do rodiny Boeingů 737, tentokráte premiérově se zkrácenou variantou NG generace. Pojďme se ve stručnosti podívat na obsah.

Sedmikilo poprvé aneb konec řezání

Jakub "Kubouš" Jirásek


Úvod

DSC_0428

Název: Boeing 737-700/C-40B Airliner
Výrobce: Zvezda
Měřítko: 1/144
Kat.č.: 7027
materiál: plast


S příchodem nové stavebnice B737-800 cca před 2 lety Zvezda značně pozvedla možnost postavit hezký model nejrozšířenějšího jednouličkového dopraváku současnosti. S ohledem na dělení dílů se správně předpokládalo, že u verze 800 nezůstane. Což se i potvrdilo nejdříve nejnovější verzí 737-8MAX (kde to bohužel způsobilo i pár nedostatků viz náhled) a nyní se dostává na scénu zkrácená verze 700.


Ta je pro stavitele dopraváků velkým přínosem, jelikož v minulosti bylo možné tuto verzi postavit pouze zkrácením trupu osmistovky, což se ne každému chtělo. A nebo investovat do drahých resinových konverzí. To už však nyní skončilo.


Předloha

O Boeingu 737 NG generace se lze spoustu dočíst v tradičních zdrojích typu wiki ale i spoustu ostatních stránek. K verzi 700 jen ve stručnosti pár poznámek. Jedná se o zkrácenou variantu základního modelu 800, kdy trup je kratší o necelých 6 metrů a maximální kapacita cestujících v jednotřídním uspořádání je 149 osob.


Jeho přímým evropským konkurentem je A319. K dnešnímu dni bylo vyrobeno a dodáno 1288 kusů této verze, včetně business jet a vojenských variant.


Největším provozovatelem jsou americké Southwest Airlines, Westjet a United Airlines. V českém prostředí provozuje 2 kusy Smartwings a sedmistovky rovněž tvořily jádro flotily již bohužel zaniklých slovenských aerolinek SkyEurope.


Stavebnice

Nyní již k samotné stavebnici. Ta má už dnes standardní vzhled balení od Zvezdy, tedy líbivý měkký vnějšek se základním infem, který skrývá tuhou uzavíratelnou krabici s obsahem. Uvnitř nalezneme jeden "trhací" sáček s výlisky, menší znovu uzavíratelný sáček s čirými díly a obtisky, stojánek, návod a schéma zbarvení.


Výlisky

Jelikož se jedná pouze o přebal, kdy se liší pouze trup, nebudu výlisky nijak extra představovat. Rámečky B, E, D a čirý rámeček C jsou stejné jako v případě stavebnice B737-800, pro podrobnější foto tedy odkazuji na původní náhled. Výlisky v této stavebnici jsou na první ohledání kvalitativně stejné, včetně použitého materiálu.


Paneláž je negativní, nikde se neztrácí, ale její protažení je doporučováno.


Povrch výlisků je lehce zdrsněný, i když proti starším stavebnicím od Zvezdy došlo k mírnému pokroku. Lehké přebroušení neuškodí. Čiré díly jsou bez kazů, vzhledem k absenci interiéru jsou spíše pro lepší dojem.


Rámeček A - nový trup

Co nás ale zajímá nejvíc je nový trup verze 700, který je kratší. Ztvárnění je stejně povedené jako u 800, včetně typického prolisu na boku, který u starého Revellu chyběl. V místech usazovacích jamek a kolíků jsou bohužel propadliny a v místě spoje polovin je povrch s viditelnější krupičkou. Povrch doprovází "šmouhy" na plastu.

Údaj na krabici udává délku modelu 23,3 cm. Samotný trup měří přibližně 21,5 cm, po přidání dolepovací zádě se dostáváme na udanou hodnotu. Vzhledem k tomu, že trup předlohy měří 33,63 metrů, tak přepočtem dostaneme informaci, že proporočně to má Zvezda správně. Haleluja, zahoďte pravítka a pilky.


Návod

Černobílý návod ve formátu A4 (resp. přehnuté A3) nás provede stavbou v 11 krocích. Je dostatečně přehledný a srozumitelný, včetně uvedené gramáže závaží a odstínů potřebných barev. Ty jsou uvedeny v odstínech Zvezda a Tamiya. Číselník barev je uveden na menším barevném listu s návodem pro barvení a obtisky.


Zbarvení a obtisky

Obtisky z produkce Zvezdy jsou čisté a bez větších kazů. Pouze na zlaté lince je její černý lem místy lehce rozpitý a některé rámečky oken jsou lehce odřené, ale tyto vady bych u tohoto měřítka toleroval. Obtisky mají lesklý krycí lak.

Osobně jsem čekal stroj některých ruských aerolinek. Zvezda naproti tomu sáhla po livery vojenského speciálu USAF, letounu C-40B Clipper, který je vojenskou verzí B737-700BBJ. Z aršíku je možné postavit si 2 letouny C-40, které se pouze liší registračním číslem. První je C-40B 05-0730, druhý je C-40C 05-4613. Verze C se z vnějšku od B nijak neliší, není tedy potřeba hledat rozdíly.


Závěr

K novému Boiengu není potřeba dodávat něco extra, stavebnice je stejně kvalitní jako předchozí verze 800 a MAX 8.


Její unikátnost spočívá především ve verzi, která dosud nebyla běžné dostupná a jistě tedy doplní sbírku nejednoho stavitele dopravních letadel.


Jakub "Kubouš" Jirásek


Náhled byl poskytnut ze soukromých zásob autora.Rubrika Letadla - 1:144, Letadla - Náhledy do krabiček, Zvezda | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.