1/48 B43-0 atomová puma se zádí SC43-4/-7 a B43-1 atomová puma se zádí SC43-4/-7 – Eduard

18.10.2019 - 356 přečtení

IMG_3321-1

Hned dvě varianty jaderné pumy B43 představují první výlet Eduardů do světa miniatur zbraní hromadného ničení.

Naším povoláním je mír

David Lengyel


Předloha

Termonukleární puma B43 americké výroby vyráběná od konce padesátých let byla široce rozšířenou taktickou zbraní, kterou byly schopné nést prakticky všechny zásadní typy letadel v letectvech států NATO.

  • Verze B43-0 byla určena pro útoky z malé výšky a byla vybavena průraznou špicí ve tvaru jehly skrytou pod aerodynamickým krytem a časovanou roznětkou.
  • Verze B43-1 nabízela širší obálku použití: shoz ze středních až velkých výšek, bylo možné odhodit ji tzv. přes rameno s různými typy zapalovačů, apod.

Puma měla pět různých ráží od 70 kilotun po jednu megatunu a byla ve výzbroji všech leteckých složek amerických ozbrojených sil, až do jejího vyřazení v 80. letech.


Z nosných typů stojí za zmínku například bombardéry Valiant, Canberra, B-47 Stratojet, B-52 Stratofortress, B-58A Hustler, F-100 Super Sabre, F-105 Thunderchief, F-4 Phantom II, F-104 Starfighter, FB-111A, F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet, A-3 Skywarrior, A-5 Vigilante, A-6 Intruder, A-7 Corsair II a A-4 Skyhawk, která se právě s pumou B43 nechvalně proslavila incidentem ve Filipínském moři, kdy americkým námořníkům omylem sjela z paluby letadlové lodi USS Ticonderoga (CVA-14). Pilot, letadlo ani puma nebyly nikdy nalezeny a událost byla k nelibosti Japonska dlouho utajována.


Obsah balení

IMG_3321-1

Název: B43-0 atomová puma se zádí SC43-4/-7 a B43-1 atomová puma se zádí SC43-4/-7
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648447 a 648448


Oba sety jsou dodávány v tuhé černé krabičce s pěnovou výplní. Uvnitř najdeme dva zipové sáčky s odlitky, planžeta s lepty a obtiskový aršík. Nechybí ani stručný návod podle nějž oddělíme díly od nálitků, výzbroj sestavíme a nabarvíme. Krabička vždy obsahuje díly na stavby dvou kusů munice.


V prvním sáčku nalezneme velké díly těla pumy a aerodynamického krytu. Jsou odlity z tmavého resinu bez viditelných vad, jako jsou bublinky, škrábance či deformace. Díly jsou naopak opatřeny výraznými a jemně provedenými detaily.


Modeláře jistě potěší usazovací zámky, kterými je zajištěna správná vzájemná poloha obou dílů.


V druhém sáčku se nachází drobné díly křidélek a dalších detailů na těle pumy. Vše je opět velice pěkně odlito - detaily jsou jemné, přiměřeně výrazné a bez viditelných vad.


Stavba

Stavba není nijak komplikovaná. Po oddělení technologických nálitků a začištění všech dílů se puma snadno sestaví dle návodu, což usnadňují již zmíněné zámky a usazovací otvory.


Zmíním snad jen nutnost dodržovat stavební postup v návodu, neboť leptaný pás pod ocasními křidélky by se později vlepoval dosti pracně.


Výsledkem je pěkný kus munice, který na modelu půjde jen těžko přehlédnout. Verze B43-1 je navíc díky svému delšímu krytu hlavice ještě o něco delší.


Návod vybízí k zbarvení pumy bílou nebo námořní světle šedou barvou, což by nemělo být nikterak složité. Vzhled je oživen několika drobnými barevnými prvky a řadou popisek v černé barvě. Na první pohled se jedná o tradičně kvalitní obtisky na které jsme z produkce firmy Eduard zvyklí.


Verdikt

Tuzemský výrobce uvádí na trh zajímavý doplněk, který na pultech modelářských obchodů chyběl každému fanouškovi západních strojů, které sloužily během studené války. Jaderných zbraní v jakémkoliv měřítku je jako šafránu, přičemž šlo o široce adaptované zbraňové systémy, které se dočkaly služby i v Evropě.


Obě verze B43 jsou k dostání i v měřítku 1/72 a také s ocasní částí označovanou SC43-3/-6. Je tedy opravdu z čeho vybírat.


David Lengyel
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.