1/72 Tryska pro IDF Douglas A-4 Skyhawk – Aires

8.10.2019 - 1 467 přečtení

DSCN7504

jiná prodloužená tryska

Izraelská výtoková tryska

Michal Vyparina


Obtisky: A-4 Skyhawk IDF Exhaust Nozzles
Výrobce: Aires
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 7367


Prodloužená výtoková tryska pro Douglas Skyhawky IAF. Doplněk, který nám umožní postavit si další kousky z rodiny Douglas A-4 Skyhawk v barvách Izrael Air Force. Prodloužená tryska je specifikum Izraelců. Je to jejich řešení zamezení ztrát A-4 po Jom Kipurských válce.


Balení

Zde je první pochvala pro firmu Aires. Její tradiční balení v průhledném blistru s vycpávkou z černého molitanu zaručuje dokonalou ochranu resinových doplňků. V balení najdeme výtokovou trysku a konec motoru. Oba díly jsou odlity z hnědozeleného resinu.


Detaily resinového odlitku jsou krásné, sice jim chybí nýty, které jsou vyobrazeny v návodu.


Návod

Návod je vytištěn na světle modrém papíru velikosti A5. Z návodu se dozvíme veškeré informace, které dle firmy Aires budeme ke stavbě potřebovat. Jako jsou místa řezu a lepení. Dále zde naleznete informaci o doporučeném modelu. Návod je psán celý v angličtině.


Co návodu chybí je schéma zbarvení a poučení, co vše máme odřezat z modelu, aby nám to pasovalo.


Instalace doplňku na model

Dle návodu jsem ze svého skladu vytáhl stavebnici firmy Fujimi McDonnell Douglas A-4E/F Skyhawk - A-4E/F Topgun. Byl jsem rád, že nebudu muset použít obtisky ze stavebnice a postavím si typ, který ne každý má ve své vitríně.


Dle návodu jsem odřezal nálitky, připasoval k sobě a objevil první zádrhel. Tryska má pro správnou polohu k motoru na sobě vybrání, které bohužel nepasuje zub u motoru. Tento problém jde lehce odstranit použitím skalpelu a zvětšení vybrání. Zde tedy hotovo.


Trup stavebnice jsem zbavil konců výtokové trysky, jak nám doporučuje návod a s nadšením chtěl do trupu vložit trysku. Zvyklý z řady Quickboost mě nenapadlo, že i tak jednoduchý díl nebude pasovat.


Slepil jsem tedy k sobě obě půlky trupu, vzal smirek, brousek a skalpel a začal obrušovat vnitřní stěny trupu.


Po postupném přikládání a ubírání stěn trupu a lehkého obroušení venkovních trysky trysku konečně zasunul do trupu. A další komplikace, plech na trysce má oproti modelu i originálu menší rozměry a jeho zvětšení nebude jednoduchou záležitostí. Navíc délka trysky nám částečně brání ke správnému úhlu instalace.


Z mé představy o lehké malé konverzi s rychlým výsledkem se staly trosky. Modelář nejen, že ubírá materiál dle návodu, ale musí ubrat i v místě, kde to návod neuvádí, aby bylo vše, kde má. S celkovou instalací jsem si hrál asi hodinu a nejsem 100% spokojený, neboť jsem neuhlídal geometrii a mám trysku vychýlenou mimo jednu osu.


Závěr

Z mého pohledu je doplněk zklamání. Horší instalaci bych chápal, kdybych resin použil na jinou stavebnici než je určena výrobcem. Mrzí mě, že díky složitému tvaru plechu výrobce správně neodhadl tloušťku materiálu a nezbude nám než chybějící materiál dotmelit na správnou tloušťku.


Jsem z trysky zklamaný. Určitě bych tuto konverzi nedoporučil začínajícím modelářům.


Michal Vyparina


Redakce ModelWebu děkuje firmě Aires za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Aires, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.