1/72 Spitfire HF Mk. VIII ProfiPack – Eduard

27.9.2019 - 1 005 přečtení

70129_z1

Další malý Spitfire

Výšková "osmička"

Jan Starý


Krabička

217

Název: Spitfire HF Mk. VIII
Kat. číslo: 70129
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard


"Osmiček" již Eduard pár vydal - Weekend edition i Profipack. Teď představíme výškový stroj, tedy s příznakem HF v edici Profipack - tedy s lepty a maskami. Spitfire HF Mk.VIII byl upraven pro dosažení vysokých výkonů ve velké nadmořské výšce.


Plastové díly

Ať už Mk.VIII, Mk.IX nebo Mk.XVI, tak rámečky s drobnými a čirými díly jsou stejné pro všechny varianty. Stavebnice se liší pouze použitými rámečky s trupem a křídly. Co se týče kvality výlisků, tak "osmička" je na tom nejhůře. Jak již několikrát zaznělo, tak nýtování se místy na křídlech ztrácí. Alespoň rytí je všude stejně kvalitní.

Na to, kolik již bylo vydáno stavebnic Spitfirů, tak jsou výlisky téměř bez otřepů a zaniklých detailů. Přesazení dělící roviny je téměř neznatelný, avšak základní začištění bude třeba. Vzhledem k tomu, že jsme na ModelWebu "sedminkové" Spitfiry od Eduardu několikrát ukázali, tak není třeba více propírat.


Masky

Masky jsou co se týče zpracování a kvality stejné jako v předchozích stavebnicích. Umožní vymaskovat čiré díly a světla na koncích křídel.


Leptané díly

V leptech nalezneme drobnosti do kokpitu, mřížky chladičů a pár dílů exteriéru. Vyleptány jsou opět parádně. Na barvených dílech je vidět jistá krupička, ale vzhledem k měřítku je to zanedbatelné. Soutisk barev se zdá být v pořádku.


Obtisky

Pro tuto stavebnici si Eduard obtisky vyrobil sám. Obtisky od Eduardu nejsou vůbec špatné co se týče práce s nimi, ale kryvost světlých barev není tak kvalitní jako u jiných výrobců. Nicméně soutisk, detailnost a ostrost je parádní. V obtiscích naleznete i přístrojovou desku, tedy pro případ, že nevyužijete leptané díly.


Návod

Při tom množství přebalů, které již Eduard udělal a v návodu nic nezměnil, tak také není co dodat. Jedná se o standardní a přehledný návod.


Kamufláže

Počet kamufláží v této stavebnici je 5. Nalezneme zde stroje operující v Itálii, Indii a Sicílii, přičemž jsou to běžná kamuflážní schémate. Nic co bychom neznali, avšak každá je jedinečná a pěkná.


  1. Spitfire HF Mk.VIII, JF476, 92. squadrona, Triolo, Sicílie, listopad 1943
  2. Spitfire HF Mk.VIII, JF519, 1. squadrona SAAF, Trigno, Itálie, únor 1944
  3. Spitfire HF Mk.VIII,JF630, F/O L. Cronin, 81. squadrona, Palel, Indie, březen 1944
  4. Spitfire HF Mk.VIII, JF404, 32. squadrona, Foggia, Itálie, začátek roku 1944
  5. Spitfire HF Mk.VIII, 308th Fighter Squadron, 31st Fighter Group, Castel Volturno, Italy, 1944


Závěr

Stavebnice nabízí parádní kamufláže a v kombinaci s lepty a maskami je to příjemné zpestření. Mě osobně neodradí ani špatné nýtování, které lze při stavbě opravit.


Jan Starý
SPL-Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.