1/72 Faiery Barracuda Mk.III “ASV Mk. XI Radar” – Special Hobby

9.9.2019 - 754 přečtení

Fotka 001

Třetí přebal Britského torpédového bombardéru, tentokrát navíc i s protilodním radarem.

Kdo na moři nehledá, bývá sám potopen.

Jaroslav Supík


Fotka 001

Model: Fairey Barracuda Mk.III "ASV Mk.XI Radar"
Výrobce: Special hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH 72408


Úvodem

S historii typu vás jako vždy odkážu na Wikipedii. Dále si dovolím přidat poznámku k uvedenému radaru přeloženou ze stránek Uboat.net. (Za chyby a nejasnosti v překladu se já i Google překladač omlouváme):


ASV Mk.XI byl centimetrový radar určený pro letouny TBR (torpédové bombardéry a průzkumné letouny) Fleet Air Arm, které bylo součásti Royal Navy, operující z letadlových lodi. Byl také znám jako ASVX, a proto jej můžeme najít pod chybným označením ASV Mk.X.


Radar ASV Mk.XI bylo možné namontovat mezi nohy hlavního podvozku Fairey Swordfish . Kromě objemného radomu bylo možné namontovat i Leightův světlomet. Radom znemožňoval nesení torpéd nebo velkých hlubinných pum, takže když byla cílem loď, byl Swordfish doprovázen dalšími letadly bez radaru. Proti ponorkám byl radarem vybavený Swordfish Mk.III vyzbrojen osmi raketami pod křídly a také nesl světlice pro označení všech ponorek, které našel. Rakety měly dolet 600 yardu a snadno pronikly do trupu ponorky.


Tento radar nesl také Fairey Barracuda Mk.III.


ASV Mk.XI měl maximální dosah asi 60 km proti lodím a v dobrých podmínkách a v nízké nadmořské výšce (2000 stop) mohl detekovat vynořenou ponorku do vzdálenosti 20 km. Dokázal detekovat šnorchl ponorky, ale pouze ve velmi klidném moři a do vzdálenosti pod 8 km. Lokalizace cílů uváděl s přesností asi dvou stupňů.


Obal

Nic nového pod sluncem, takže tentokrát praktická krabice s odklopným víkem, lákající ke koupi kresbou dvorního malíře Standy Hajka. Obsah tvoří standardní triumvirát výlisky-obtisky-návod.


Výlisky

Protože na tuto stavebnici již na Modelwebu vyšel náhled verze Faiery Barracuda Mk.II Honzy Starého, ke kterému nemám nic nového k dodáni, dovolím si přidat jen pár fotek pro osvěžení paměti.Díl krytu radaru je odstříknut samostatně, ale svou kvalitou za ostatními díly stavebnice dost pokulhává. Bude třeba na jedné straně obnovit schodový rozdíl šířky mezi krytem a nosnou části, a pokud mi opravdu něco neuniklo, doporučuji si na díl naznačit podélnou osu a při lepení si hlídat, aby seděla s osou letounu. Pokud bychom se řídili vybráním v nosné části krytu, tak celek vyjde nepatrně nakřivo. Ale v každém případě ať pouzdro umístíte jakkoli bude třeba vytmelit mezery.


Čiré díly mají kvalitu lisováni o chlup horší, než jsme si zvykli u posledních vydaných stavebnic. Jako výborný nápad oceňuji alternativní díly pozičních světel z čiré hmoty, takže můžeme volit dle vlastních schopnosti, zda se spokojíme jen s lesklou barvou, nebo si dáme práci s naroubováním čirých dílů obarvených příslušným transparentním lakem.


Návod a obtisky

Návod je ve standardu firmy, takže nemá cenu jej více rozebírat.

Volit můžeme že čtyř markingů:

  1. Faiery Barracuda Mk.III, RJ797/302-MF, No.750 Naval Air Squadron, RNAS St. Merryn, srpen 1952.
  2. Faiery Barracuda Mk.III, PM933/N6L, No.810 Naval Air Squadron, základna RAF Beccles, květen 1945.
  3. Faiery Barracuda Mk.III, RJ933/GN-311, No.815 Naval Air Squadron, RNAS Eglinton, listopad 1951.
  4. Faiery Barracuda Mk.III, RK476/301-S, ELA I./56 Vaucluse, základna Persan-Beaumont, konec čtyřicátých let.

U obtisku je velmi podezřelý odstín modré na poválečných britských znacích, který mi přijde o dost světlejší, než by správně měl být. Pro porovnání jsem přiložil obtisky ze stavebnice stejného výrobce Boltoun Paul Balliol a náhled z webu výrobce.


Závěr

Vzhledem k tomu že lepší stavebnice Barracudy v měřítku 1/72 se zatím nevyskytuje a stavba by zkušenějším modelářům neměla dělat problém, mohu tuto stavebnici doporučit všem kdo se zajímají o britské poválečné námořnictvo.


Jaroslav Supík


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.