1/72 Dornier Do 27 “IAF, SAAF and Portuguese service” – Special Hobby

4.2.2019 - 1 240 přečtení

saaf 5431

STOL prcek potřetí...

STOL prcek potřetí...

Martin 'Černoch' Černý


DSC_0371

Model: Dornier Do 27 "IAF, SAAF and Portuguese service"
Výrobce: Special Hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH72392


Úvodem

Na stránkách Modelwebu jsme se tomuto hezkému modelu věnovali již dvakrát, nebudu tedy více zdržovat s přednáškou o historii či podrobnějším popisem stavebnice.

Nyní se na pultech prodejen objevila třetí krabička s krásnou kresbou pana Hájka přímo volá po zakoupení. Pro mne osobně asi ta nejočekávanější. Zadní strana krabičky je využita pro základní přehled nabízených kamuflážních schémat.

Zabývá se službou Do-27 v Izraelském letectvu, kde bylo tomuto stroji přiděleno kódové označení "Dror" - vrabec. Jak příznačné vzhledem k celkové velikosti stroje. Aby nebyla krabička až příliš jednotvárná, rozhodli se ve Special Hobby přidat i další kamufláže odlišných uživatelů. Letouny jihoafrického a portugalského letectva.


Zájemci o IDF jistě uvítají že v novém čísle časopisu Revi (č.113) vyšel zajímavý článek z pera Martina Pospíšila o službě Drorů v Izraeli. Nebyla to žádná bojová hvězda a tak informací je poskromnu, což se odráží v obsahu článku. Přesto ho doporučuji aneb, lepší Dror, tedy vrabec v hrsti než nic.


Obsah krabice

Čtyři rámečky s 69 díly ze světle šedého plastu (osmnáct nepoužijeme), jeden rámeček s čirými díly zasklení, leptaná miniplanžeta, aršíky s obtisky a celobarevný stavební návod. To jsou základní atributy stavebnice.


Povrch výlisků je ryt negativní linkou, provedením výraznější než jsme byli u SH zvyklí, což vítám. Paneláž není na žádném místě vyloženě poškozena nebo zalita. Kazy jsem na výliskách nenašel. Všechny díly jsou odstříknuty čistě.


Čiré díly

Čirý rámeček obsahuje sedm dílů. Průhlednost je dobrá, zkreslení mírné. Rámování je ostré. Bohužel na dílech hlavních dveří pilotů je velmi neštastně umísteň vtok rovnou do čiré plochy skla. V těchto místech je slabý rám, takže skoro vždy bude vidět nepatrná stopa po vtoku či jeho začištování.

Poznámka: Firma MH model nabízí masku pro oboustraný nástřik kabinky. Již jsem je použil u mnou postavené Casy C-127 a rozhodně doporučuji...


Návod

Návod nás na první stránce seznámí s historií letounu. Na druhé stránce najdeme rozmístění dílů v rámečcích a graficky zvýrazněné ty, které nepoužijeme. Na dalších stránkách nás návod povede stavbou, rozdělenou do 14-ti kroků.


Vše je zakresleno srozumitelně, u dílů opatřených nátěrem je vyznačeno jakou barvu použít - dle tabulky.


Lept

Součástí stavebnice je miniplanžeta obsahující leptané díly antén. Upínací pasy se již nevešly.


Obtisky

Aršík byl vytištěn u Cartografu, obsahuje základní insignie a popisky. Součástí je obtisk přístrojů na palubní desku. Ostrost detail, soutisk, barvy, na jedničku. Součástí aršíku jsou také základní popisky. Není jich mnoho, ale model oživí.


Kamufláž

  1. Dornier Do 27A-3, 100. tajeset IAF, základna Sde Dov, 1966 - letoun trupového kódu 05 nese standardní kamufláží barvy té doby - modrá/hnědá na horních plochách, spodní plochy světle šedá. Všechny odstíny jsou správně v návodu uvedeny v kódech RAL. Letoun nesl po jistou dobu jako jediný fiktivní číslici "2" před kodovým označením. Fotografie na tuto zvláštnost je známá pouze zprava. Obtiskový arch nabízí číslici dva dvojmo. Záleží na nás zda stroj dokončíme jako "05" nebo "205".
  2. Dornier Do 27A-4, 100.tajeset IAF, základna Sde Dov, počátek 70-tých let - letoun trupového kódu 033 nese standardní kamufláží schéma té doby - pískov-zeleno-hnědé schéma hoprních ploch, spodní plochy světle modrá nebo modrošedá. Disky kol a vrtulový kužel v barvě červené.
  3. Dornier Do 27, letecká škola, základna Hatzerim, 1982 - letoun trupového kódu 009 nese standardní kamufláží schéma používané na letounech školy - celobílé zbarvení doplněné o červeně natřené části draku. U této kamufláže jsem narazil na drobný nesoulad co se týká časového zařazení. Výrobce uvádí rok 1982. Článek v časopisu Revi uvádí, že poslední letouny Do-27 byly vyřazeny do konce roku 1981. Pokud je mě známo, obě strany pracovali se stejným zdrojem.
  4. Dornier Do 27A-1, 100. tajeset IAF, základna Sde Dov, 1971 - letoun trupového kódu 40 nese zbarvení původního provozovatele - německé novodobé Bundesluftwaffe - olivová zelená (v návodu nepřesně uvedeno jako olivová žlutá) / středně šedá na horních plochách, spodní plochy světle šedá. Marking je doplněn žlutě zbarvenými částmi draku (konce křídla, příď trupu, kormidla ocasních ploch) a červeným bleskem, který byl pozůstatkem po původním uživateli. Letoun je znám z jedné fotografie dobré kvality.
  5. Dornier Do 27A-2, SAAF 1957-1962 - letoun trupového kódu 5431 nese velmi jednoduché zbarvení. Horní plochy kryje středně hnědá barva (Tan), spodní pak odstín podobný PRU Blue. Výsostné znaky umístěné na šesti pozicích, na spodní ploše křídla se opakuje trupový kod.
  6. Dornier Do 27A-1, portugalské letectvo, základna Sintra - letoun kódu 3357 nese zbarvení původního provozovatele - německé novodobé Bundesluftwaffe - olivová zelená (v návodu nepřesně uvedeno jako olivová žlutá) /středně šedá na horních plochách, spodní plochy světle šedá. Letoun byl i po svém vyřezení ze stavů armády dále provozován leteckým muzeem a to do nedávné doby.

Zdroj fotografií: Internet


Závěr

Co říci na závěr. Model doporučuji k zakoupení a užívejte si jeho stavbu. Má pár, opravdu jen několik míst kde je potřeba použít standardní modelářský um, jinak je stavba zábava a pohoda. Já budu doufat, že u SH se rozhodnou vydat také oblíbené Simple sety, protože vybrat jen jednu kamufláž z této krabičky, kterou stavět, to nejde... :)


Martin 'Černoch' Černý

KPM Kaznějov


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.