1/48 F-4J Phantom II Exhaust Nozzles – Aires

10.12.2018 - 480 přečtení

IMG_3091

F-4J Phantom II v podání firmy Zoukei-Mura byl na trh uveden před několika lety. Od té doby uplynula už hezká řádka měsíců a doplňků, zejména těch odlévaných, je stále jako šafránu. Tuzemský výrobce Aires se pustil do jedné z mála oblastí, kde je model možné vylepšit a sice do výtokových trysek, na které se dnes podíváme.

Hořáky pro Julii

David Lengyel


Název: F-4J Phantom II Exhaust Nozzles
Měřítko: 1/48
Výrobce: Aires
Kat. číslo: 4740


Obsah sady

Mohutné výtokové trysky motorů General Electric J79-GE-10 jsou jedním z nejvýraznějších vizuálních aspektů typu F-4 Phantom II. Už od výrobce jsou velice pěkně ztvárněny, nicméně odlitek je vždy o něco detailnější, což platí i v tomto případě.


Aires dodává odlévané díly v průhledném blistru s modrým návodem a planžetkou s dvěma lepty hořáků přídavného spalování. Světle šedé díly jsou odlity bez kazů v podobě deformací a bublinek. Provedení detailů je výrazně lepší, než na tryskách ze stavebnice. Přesto jsou detaily na můj vkus poněkud neostré. To je ovšem ta menší vada na kráse.


Stavba

Výhodou a zároveň nevýhodou této sady je také přítomnost spalovacích komor, které jsou v modelu ztvárněny vcelku s těly motorů. Plastové motory je třeba slepit ze dvou polovin, přičemž vzniklý spoj v horizontální rovině nelze uvnitř spalovací komory nijak eliminovat. Na druhou stranu lze motory díky usazovacím ploškám a kolíkům přesně usadit do trupu. O tuto výhodu nás odlévané díly připraví, stejně jako o vnitřní spoje vně spalovací komory.


Koncové turbíny s leptanými prstenci kolektorů v komoře přídavného spalování jsou opět provedeny modelověji a detailněji, než ve stavebnici, ačkoliv u kolektorů bych uvítal možnost vytvarování do kuželovitého tvaru.

Odlévané trysky jsou obvykle sázkou do loterie stran rozdílu v průměru odlévaného dílu a průřezu trupu. Bohužel i v tomto případě je rozdíl patrný a to takový, že trysky není možné jednoduše vyměnit za stavebnicové díly. Při sebevětší snaze jsem nebyl s to zasunout trysky do trupu tak, abych skryl základny jednotlivých plátů, které navíc u skutečného stroje nejsou přítomny.


Marně jsem hledal fotografii, kterou bych doložil jejich existenci. V každém případě by tryska měla vykukovat z trupu až od těchto útvarů. Z fotografie je patrné, že to se bez úprav nemůže podařit. Bude tedy třeba hodně broušení a ztenčování, než tryska sedne na místo jak má.


Verdikt

Vzhledem k nutným úpravám odlitků i jinak téměř bezchybné stavebnice a zároveň relativně vysoké ceně doplňkové sady doporučuji nákup pouze zkušeným modelářům, kterým nevadí sáhnout hlouběji do kapsy.


David Lengyel,
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Aires za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Aires, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.