Ample Strike 2018

1.11.2018 - 901 přečtení

znak_18

Fotoreport z vojenského cvičení předsunutých leteckých návodčích v Náměšti nad Oslavou

Ample Strike 2018

Jakub "Kubouš" Jirásek


Úvod

Již popáté se letecká základna Náměšť nad Oslavou stala hlavním centrem cvičení předsunutých vojenských návodčích s názvem Ample Strike. Letošní ročník probíhal od 3. do 14. září a zúčastnilo se ho několik stovek vojáků téměř z 20 zemí. Hlavním cílem bylo sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí bylo také prověření schopností Host Nation Support. Piloti si procvičili své schopnosti během úkolů přímé letecké podpory a také doplňování paliva za letu.


Letecká technika

Podpůrný tanker KC-135R působil z letiště v Pardubicích, německé a maďarské letectvo zase přímo ze svých domovských základen. Vrtulníky Mi-24 a AH-64 byly dislokovány na polních stanovištích v Boleticích a na Libavé. Z Anglie pak působil bombardér B-52. Zbytek zúčastněné letecké techniky byl soustředěn přímo na letišti v Náměšti, konkrétně letouny F-16 americké národní gardy státu Arizona, litevské L-39, slovinské a německý PC-9M a Learjety z Německa a Holandska. Původně avizovaná účast letectva Slovenska (L-39, UH-60) a Polska (Su-22) byla nakonec zrušena.


Media a spotters day

Pokud nepočítáme klasický spotting za plotem základny, měli letečtí fandové unikátní možnost vyfotit si leteckou techniku přímo v areálu základny na stojánce během tzv. Media & Spotters day, který se uskutečnil 6. září a ze kterého je také většina níže publikovaných fotografií.A několik tradičních spotterských fotografií "za plotem".


Jakub "Kubouš" JirásekRubrika Zprávy | 1 komentář

Komentáře

1 odpověď k článku “Ample Strike 2018”

  1. Petr Martinek napsal:

    Pěkné jako vždy!

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.