1/48 BL755 kazetové bomby – Eduard

17.9.2018 - 589 přečtení

IMG_3046

Eduard rozšiřuje řadu resinové výzbroje a tentokrát přišel na řadu méně obvyklý typ, který je k vidění ve službě menších letectev světa.

Exotická kazetová munice

David Lengyel


Název: BL755 kazetové bomby
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 648415


Předloha

Kazetová puma BL755 je produktem britského zbrojního průmyslu, jejíž vznik sahá až na počátek 70. let. Svým zjevem se řadí vedle další ikonické zbraně britského původu - kontejneru pro nesení submunice JP233. Kromě domácké Velké Británie, kde tuto kazetovou pumu používalo jak letectvo, tak námořnictvo, byla zavedena do výzbroje v Německu, Indii, bývalé Jugoslávii, Íránu, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a také v Zimbabwe.

Systém BL755 byl použit v celé řadě konfliktů od 80. let do současnosti a rovněž na různých typech letadel. Několik zástupců za všechny - válka o Falklandy (Harrier), invaze do Iráku (Tornado, Harrier), občanská válka v Jemenu (Tornado), Íránsko-Irácká válka (F-5E, F-5F, F-4D, F-4E) nebo Druhá konžská válka (BAE Hawk).


Obsah krabičky a stavba

Odlitky pro stavbu čtyř kusů munice dodává firma Eduard obligátním průhledném blistru, v němž vedle zmíněných dílů najdeme také obtisky a jednoduchý stavební návod. Stavebních dílů najdeme pod obvyklou pěnovou vycpávkou znatelně menší množství, než je u těchto zbraňových sad obvyklé. To je způsobeno tím, že při konstrukci nebylo třeba brát ohled na existenci různých verzí, jako je tomu u jiných typů munice. Osobně tento fakt vítám, neboť je zde menší prostor pro vyrobení tvarové chyby. Tentokrát si výrobce vystačil s tělem pumy a typicky tvarovanou roznětkou.

Stavební díly si drží obvyklou vysokou kvalitu provedení detailů a odlití. Díly nejsou nijak deformované a nezpozoroval jsem ani žádné kazy nebo vady. Dle dostupných fotografií a výkresů lze říci, že tvarová a rozměrová shoda je naprosto dokonalá.


Stavba je výjimečně jednoduchá a jedinou výzvou je tak oddělení technologických nálitků a začištění dílů. Zejména u roznětky ve tvaru turbíny je kvůli blankovitým nálitkům potřeba postupovat obezřetně a doslova netlačit na pilu. Čep roznětky zapadne na místo v těle pumy a stavba je hotová. Kéž by stavba všech odlévaných zbraní byla takto jednoduchá.


Zbarvení

V návodu najdeme jediné a zároveň nejpoužívanější barevné schéma. Pumy jsou vyvedeny ve dvou odstínech zelené, které nejsou pro leteckou munici zcela obvyklé. Barvení není nijak záludné a nic není třeba složitě maskovat. Vzhled je navíc ozvláštněn řadou popisek v bílé a žluté barvě, takže na tmavém podkladu dobře vyniknou. Od pohledu se jedná o kvalitní obtisky s dobrým soutiskem a přiměřeně silnou vrstvou nosného filmu.


Ortel

Doplněk v podobě čtveřice kusů poněkud esoterické munice v kvalitním provedení s nízkými nároky na stavbu beru všemi deseti a už přemýšlím, kde bych tuto sadu nejlépe využil.


David Lengyel
PMC Praha

Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.