100 let Velké války 1914 – 1918

16.9.2018 - 291 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

16.9.1918 – Japonsko uznává ČS legie jako spojenecká vojska

Dohodová vojska dominují všem frontám

Libor "Hellboy" Mužík

Přes zvýšený odpor německých vojsk pokračují spojenecké jednotky v mírném postupu kupředu. Britská pěchota postupuje v okolí Ploegsteeru a východně od Ypres.

 

 

Francouzi po bojích obsazují Vailly (severovýchodně od Soissons) a Mt. des Singes.

 

 

Postupují i Americké jednotky. Hlavní směr jejich postupu tvoří západní břeh řeky Mosely.

 

 

Tento den se stává nejkrvavějším dnem leteckých bojů za celou válku. RAF ztrácí 31 letadel a 61 příslušníků leteckého personálu. Na vysokých ztrátách se velkou měrou podílelí 11 bombardérů IAF, které byly sestřeleny za německými liniemi nebo se jim podařilo nouzově přistát v Holandsku; bylo mezi nimi i 7 bombardérů HP O/400 od různých jednotek. Francouzi ztratili v tento den  strojů a 9 pilotů, mezi nimi i balónové eso S/Lt. Boyau od Esc. Spa 77.  Americké jednotky přišly o 5 letadel a 9 letců.

 

 

V přístavu Dover se po explozi muničního skladiště potápí zbrusu nový monitor HMS Glatton. Zkázu lodi nepřežilo 79 námořníků. Exploze zastihla na palubě i velitele Doverského svazu Vice-Admirala Keyese, kterého vzal na palubu spolu s většinou posádky torpédoborec Cossack. Glatton byl původně pobřežní obrněná lod’ stavěná pro Norsko. Jeho vrak dnes leží v základech doverského trajektového terminálu.

 

 

Spojené vojenské síly Srbska a Francie postupují vpřed v bojích u Dobropole, postupují do hloubky pěti kilometrů do nepřátelského území na 16 kilometrovém průlomu fronty.

 

 

 

Úspěšné jsou i Italské jednotky v bojích proti Rakouským. Těm se daří útok na Rakouské pozice severně a severozápadně od Mt. Grappa. Zajímají při tom více než 300 zajatců a větší množství těžkých zbraní.

 

 

Pokračují boje na řece Dvině, na Archangelské frontě. Tam jsou úspěšné bělogvardějské jednotky posílené spojeneckými expedičními sbory. Při bojích na toku řeky Dviny mezi loďmi obou stran se jim daří potopit dvě bolševická plavidla a tři zajmout.
Japonská vláda prohlašuje Československé legie jako spojenecké vojsko.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

19.9a Boyau
19.9a Boyauelliott-white-springs
19.9b HMS Glatton in drydock
19.9b HMS_Glatton
19.9b Sir_Roger_Keyes
19.9bb HMS_Cossack
19.9c glatton air being pumped in during salvage 1925
19.9c glatton in dover harbour september 1918
19.9c glatton next tos alvage shipm dapper 1925

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.