100 let Velké války 1914 – 1918

9.9.2018 - 367 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

9.9.1918 – Rudý teror paralyzuje Rusko

Čeka popravuje bez soudů

Libor "Hellboy" Mužík

Po ostrých bojích obsazují britské jednotky výšiny mezi Havrincourtem a Gouzeaucourtem, které jsou v pásmu dostřelu na Hindenburgovu linii.

 

 

Francouzské síly i nadále pokračují v postupu vpřed, obsazují Grand Seraucourt, Montescourt, Remigny a pevnost Liez.

 

 

Německé jednotky se snaží zpomalit svůj ústup a začínají se pokoušet o protiútoky. Dva nejsilnější proběhly u Laffaux (mezi Soissonsem a Laonem) ale oba byly odraženy.

 

 

Německá UB-87 potápí u jižního pobřeží Irska britský pasažérský parník MISSANABIE, plující v konvoji OL34, naštěstí bez cestujících, do New Yorku. I tak si jeho potopení vyžádalo 45 obětí mezi členy jeho posádky.

 

 

V minové přehradě u Orknejských ostrovů je ztracena s celou posádkou U-92KptLtn. Ehrlicha.

 

 

V Petrohradě vypuká Rudý teror. Příslušníci Čeky řízené Felixem Dzeržinským a samozvané "revoluční" bolševické oddíly hledají "buržoazii" a politické oponenty. Probíhají popravy bez soudu, k popravě stačí označení "nepřítelem státu" či "nepřítelem revoluce". během září a října 1918 je jen v Petrohradě bez soudu popraveno přes 800 lidí. Teror získává přímou podporu V.I.Lenina, který veřejně prohlašuje, že popravení byli lidé kteří chtěli zvrátit bolševickou revoluci a navrátit k moci předrevoluční vykořisťovatele. Podporu pro své čistky získává Čeka také od dalšího vysokého bolševického činitele Georgije Zinovjeva. Ten prohlašuje, že všichni odpůrci bolševického režimu musí být co nejrychleji zničeni. Celkové počty popravených ve všech oblastech Ruska pod bolševickou kontrolou během Rudého teroru (září až říjen 1918) se odhadují na 15 000, ale skutečný počet bude ještě vyšší. Sám Lenin dal osobně příkaz k popravě nejméně v 50 doložených případech.

 

 

Japonsko uznává ČNR jako oficiální představitelku budoucího československého státu.

.

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

9.9a A silhouette of Gouzeaucourt war art
9.9a Gouzeaucourt - Convois allemands
POP_6748
9.9a Villers-Guislain ruins in 1918
9.9b ehrlich
9.9b Missanabie

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.