1/48 MiG-21 PFM “Vietnam”, Eduard

25.8.2018 - 1 125 přečtení

11115

Po menší přestávce Eduard vydal další přebal letounu MiG-21PFM.

"Hrrrrr na ně!"

Martin "Černoch" Černý

Model: Vietnam (Mig-21PFM)
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/48
Materiál: plast, lepty, masky
Katalogové číslo: 11115


Historie

MiG-21PFM, neboli Izdělie 94, vznikl dalším vývojem letounu MiG-21PF (Izdělie 76). Oproti němu disponuje silnějším motorem R-11F2S-300, radiolokátorem RP-21M, kabina má dvoudílný překryt a pilot sedí na nové vystřelovací sedačce KM-1. Významnou odlišností od verze PF jsou nové vztlakové klapky s ofukováním mezní vrstvy (neboli systémem SPS), které snižovaly přistávací rychlost, a nový brzdící padák, jehož pouzdro bylo vetknuto do kořene odtokové hrany SOP.


Výzbroj MiGu-21PFM převážně tvořila dvojice až čtveřice protiletadlových řízených raket R-3S s pasivním infračerveným naváděním, nebo dvojice raket RS-2US s aktivním radiolokačním navedením. Pod podkřídelní závěsníky je možno podvěsit i neřízené rakety nebo pumy do ráže 500 kg. Některé výrobní série mohou pod trupem nést kontejner GP-9 s dvouhlavňovým kanónem GŠ-23 ráže 23mm se zásobou 200 nábojů.


MiG-21PFM sloužil v letectvech téměř dvou desítek zemí a prošel bojovým nasazením v barvách Vietnamu, Egypta a Sýrie.


V Československu sloužilo celkem 50 MiGů-21PFM u 1. slp v Českých Budějovicích, 8. slp v Brně, 9. slp v Bechyni a 11. slp v Žatci. Do výzbroje byly zařazeny v roce 1966, poslední byly vyřazeny v roce 1991. Z našich MiGů-21PFM pouze letouny série 79 a 80 mohly nést kanónové pouzdro GP-9.Obsah stavebnice

Krabice obsahuje celkem sedm rámečků z šedého plastu, jeden rámeček z plastu čirého, dvě planžety leptaných dílů, stříkací masky, vyřezané z tradiční pásky kabuki, dva obtiskové aršíky a stavební návod.

Rámeček L

Obsahuje díly křídla, VOP, kýlovku a ovládací plochy.

Rámeček M

Obsahuje obě poloviny trupu, díly brzdících štítů, druhý pár raket R-3 a dvě dvojnásobné odpalovací ližiny Monzun (pro tuto krabici nepoužijeme).

Rámeček N

Mimo jiné obsahuje hřbet s SOP, podvěsné kanónové pouzdro GP-9, ale i křidélka raket nebo dvě varianty plastové palubní desky.

Rámečky C, D a E

Jsou shodné s předchozími variantami MF/SMT/bis. Rámeček E s podvěsnou výzbrojí je, stejně jako u předchozích verzí, v krabici dvakrát.

Rámeček G

Díly jsou krásně průhledné, zakřivené plochy zkreslují obraz jen minimálně, rovné plochy vůbec. Z celkem 26 čirých dílů je pro použití v PFM určeno jen osm – čelní štítek, dvě varianty překrytu kabiny, přistávací světlomety, tubus obrazovky radiolokátoru, zaměřovač a zpětné zrcátko. Již v předchozích krabicích mě zaujal díl 22 (na fotografii rámečku v pravém spodním rohu). Ve všech dosavadních přebalech je označen jako nepoužitý a ani na základě jeho tvaru si nedokážu představit kam by mohl přijít. Snad nám Eduardi tuto „záhadu“ někdy odhalí.Na PFM jsou výrazně lépe znázorněny šrouby, jimiž je povrch křídla téměř poset. Odpadne tak jejich zdlouhavé přepíchávání jehlou, čemuž se nevyhneme u dříve vydaných verzí třetí generace (MF/Bis/SMT).

Na horní polovině křídla je naryta oválná technologická krytka, typická pro letouny z moskevského výrobního závodu.

Na výliscích SOP, v panelu na jejím vrcholu (kde je u MF zelený dielektrický kryt) chybí dvě linky paneláže. Na fotografii jsou zakresleny červenými čarami.

Leptané díly a masky

Leptané díly jsou ve dvou štítcích. První je nebarvený, v přírodní barvě mosazi a obsahuje aerodynamické plůtky na horní ploše křídla, plošky pod přisávací dvířka, pantografy na hlavní podvozek, antény IFF nebo vyjiskřovače statické elektřiny.

Druhý štítek je poniklovaný a barvený. Obsahuje palubní desku, bočnice kokpitu, zpětná zrcátka, upínací pásy sedačky nebo rukojeti katapultáže. Palubní deska a bočnice kokpitu jsou zbarvené šedou barvou což je správně. Všechny MiGy-21PFM byly vyrobeny s kokpitem v šedé barvě s černou palubní deskou a teprve při generálních opravách od konce 70. let byla na kokpity aplikována tyrkysová barva.

Masky jsou jako obvykle vyřezány ze žluté lepenky kabuki.

Návod

Návod je ve standardu Eduardu a na deseti stranách zřetelně vede stavbou celého modelu. Další strana znázorňující aplikaci stříkacích masek, dvě strany znázorňující umístění popisek a pět stran kamuflážních schémat.
Celý návod je volně dostupný ZDEObtisky

V krabici jsou dva obtiskové aršíky. První obsahuje výsostná označení a prvky markingu, ale i obtisky na palubní desku a bočnice kokpitu. Aršíky pochází z dílny výrobce, tj. printed by Eduard. Což má i své výhody, obtisky z domácí produkce jsou tenké a velmi ochotně kopírují povrch. Všechny barvy jsou syté, jednolité, soutisk dobrý.

Druhý aršík obsahuje popisky, opět tištěné doma. Malé popisky nejsou pouhým okem čitelné, tudíž pátrat po jazykové mutaci je zbytečné a ty, které čitelné jsou, jsou povětšinou v ruštině. V přípravě grafického návrhu a ostrosti tisku by se dalo lecos zlepšit na straně Eduardu. Opět velkou výhodou je výborné přilnutí a kopírování k povrchu modelu s téměř neznatelnou lakovou vrstvou.


Kamuflážní schémata

Stavební návod nabízí pět schémat zbarvení:


  1. MiG-21PFM č. 5034, 927.stíhací pluk,pilot Nguyen Thanh Xuan, základna Noi Bai, Severní Vietnam, rok 1972. Letoun je v barvě přírodního kovu, pravděpodobně přelakovaný čirým lakem, což byl standard pro letouny sovětské provinience bez kamuflážního nátěru. 29.července 1972 sestřelil Nguyen Thanh Xuan letoun F-4E Phantom II, načež byl sám o chvíli později zasažen raketou Aim-7F Sparrow z jiného Phantomu a letoun dokončil svou životní dráhu v džungli nebo rýžovišti. Pilot se uspěšně katapultoval.
  2. MiG-21PFM č. 5066, 927.stíhací pluk, základna Noi Bai, Severní Vietnam, rok 1972. Letoun původně v barvě přírodního kovu,byl pro potřeby nočních opěrací opatřen nástřikem nepravidelných šmouh zelené barvy. Trochu zvláštně působé interpretace v návodu zastříkaného trupového čísla a čistých nezastříkaných znaků. Fotografii na předlohu neznám, budeme muset věřit výrobci.
  3. MiG-21PFM č. 5014, 921.stíhací pluk, základna Noi Bai, Severní Vietnam, rok 1968. Zbarvení letounu je shodné s kamufláží A.
  4. MiG-21PFM č. 5017, 921.stíhací pluk, základna Noi Bai, Severní Vietnam, rok 1969. Letoun původně velmi pravděpodobně v barvě přírodního kovu,následně byly horní plochy vyjma překrytu kabiby opatřeny celistvým nástřikem světle zelené barvy a tmavě zelených skvrn.
  5. MiG-21PFM č. 6173, 927.stíhací pluk, základna Phuc Yen, Vietnamská socialistická republika, rok 1979. Letoun původně patřil do stavu letectva VVS. Následně byl dodán po válce jako doplnění ztát letectvu Vietnamské socialistické republiky (již sjednocený stát). Letoun si ponechal původní kamuflážní schéma po předchozím uživateli. Svrchní a boční plochy kryla kombinace pískové a hnědé barvy, spodní plochy středně šedé. Trupová nádrž v barvě kovu. Původní ruské hvězdy a taktické číslo na přídi bylo zastříkáno nějakou, asi, zelenou barvou. Na přídi se objevilo 7 červených hvězdiček an obou stranách přídě. Přesný původ co představují není znám.

Závěr

Starší ročníky si jistě dobře pamatují seriál který vycházel v časopisu L+K ...Technika která nezlomila Vietnamský lid....tato limitka mě tento seriál připomněla hned jak jsem zřel její ohlášení. Severovietnamské Migy nejsou moc probádané téma,ale z nabízených kamufláží se dá vybrat. Můj osobní favorit je skvrnitá kamufláž letounu 5017.


Martin "Černoch" Černý, KPM Kaznějov


Fotografie použity se svolením J. Hátleho
Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard M.A. za poskytnuté vzorky k recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Novinky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.