100 let Velké války 1914 – 1918

15.8.2018 - 293 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

15.8.1918 – Spojeneckým vítězstvím končí bitva o Amiens

Legionáři bojují u Bajkalu

Libor "Hellboy" Mužík

Končí boje v okolí Montdidier, poslední boje doznívající bitvy o Amiens.

 

 
Francouzská pěchota plně kontroluje výšiny nad městem Lassigny které byly doposud částečně obsazené německými vojsky, které ostřelovaly město Lassigny. Tím jsou boje v okolí města ukončené a celá oblast je plně pod francouzskou kontrolou.

 

 

Britové postupují kupředu u Thiepval Wood, vpřed se posouvají také u Beaucourtu (severně od Albert) a Puisieux (severo-východně od Beaucourtu).

 

 
Paříž je naposledy ostřelována německým dalekonosným dělem.

 

 

Torpédoborce HMS Scott a HMS Ulleswater se potápějí na minách před IJmuiden. Umírá přitom dohromady 27 námořníků.

 

 

U-90 ObLtn.z.S. Patziga torpéduje před Brestem am. transportní parníky West Bridge a Montanan plující v konvoji HB8. Zatímco první lod’ se podaří zachránit a dovléct do Brestu, Montanan se o dva dny později potápí. Na obou lodích zemřelo celkem 9 lidí. Ve stejný den a ve stejné oblasti potopila U-107 am.  parník CUBORE, plavící se opačným směrem. Na této lodi zahynulo dalších 9 am. námořníků.

 

 

Východní skupina Legionářského vojska, pod vedením plukovníka Gajdy se probíjí nepřátelským územím okolo Kaspického jezera. Jelikož v této oblasti vede Transsibiřská magistrála mimořádně složitým terénem nelze bojovat s jednotkami Rudé armády čelním útokem a je třeba využít sofistikovanější vojenskou taktiku k proražení cesty vpřed. Z toho důvodu se skupina 1 000 mužů pod velením podplukovníka Ušakova vydává na cestu přes Jezero Bajkal.

 

 

Pokračují boje mezi turkmenskými bolševiky a Trans-Kaspickou vládou. Tu podporují britsko-indické jednotky pod velením generála Wilfrida Mallesona. Ty se aktivně zapojují do bojů a pomáhají odrážet bolševické útoky na Taškent. Ten je již v době než se do bojů zapojují před zhroucením, místní jednotky obránců jsou neorganizované, neexistuje jednotné velení ani koncepce obrany. Tu přináší Britové kteří organizují obranu a pomáhají tak odrazit útok na město.

 

 
USA přerušují oficiální diplomatické styky s Ruskou sovětskou federativní socialistickou republikou.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

 

15.8a A_Destroyer_Torpedoed._(hms_Ullswater)
15.8a HMS_Scott
15.8b Montanan
15.8b USAT_Montanan_torpedoed
15.8b West_Bridge
15.8c Gajda-portret
15.8cc CS legie

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.