1/72 MiG-21MF pylony, R-3S rakety pro MiG-21 a R-3S rakety s pylony pro MiG-21 – Eduard

9.7.2018 - 734 přečtení

IMG_2884-2

Horká novinka v podobě MiG-21MF vypadá skvěle už v krabičce, přesto jsme se dočkali řady odlévaných doplňků, kterými detaily modelu můžeme ještě pozvednout. Dnes se podíváme hned na tři doplňky - zbraňové závěsníky, střely R-3S a nakonec střely R-3S se závěsníky.

Ozdoby na MiG-21

David Lengyel


Notoricky známé tvary protiletadlové řízené střely sovětské provenience označované R-3S jistě není třeba představovat. Tato vylepšená kopie americké AIM-9 Sidewinder byla zavedena do výzbroje v roce 1962 a tvoří hlavní část výzbroje typu MiG-21. Vzhledem k rozšíření typu je k vidění v některých letectvech i dnes. Ruku v ruce se střelami jdou odpalovací adaptéry a závěsníky.


Firma Eduard uvedla na trh tři výzbrojní doplňky zároveň, takže modelář má z čeho vybírat. Všechny tři sety jsou k dostání ve známém průhledném blistru, kde kromě odlitků nechybí návod, případně obtisky a lepty.

672184 1/72 MiG-21MF pylony

IMG_2884-2

Název: MiG-21MF pylony
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 672184


Tato sada nahrazuje výlisky ze stavebnice. Po podrobném prozkoumání jsem na bocích nenašel téměř žádný rozdíl. Zajímavé tyto závěsníky začnou být až při pohledu zespoda, kde vyniknou naznačené otvory, konektory a zámky. Odlévané závěsníky tedy přijdou vhod pro modelovější ztvárnění prázdných závěsníků. Odlitky jsou jinak kazuprosté a bez deformací.


Stavba

Stavba je tak jednoduchá, jak jen může být. Nálitky lze oddělit velice snadno a po začištění pilníkem (nezapomeneme na nálitek v přední části) lze ihned barvit a závěsník umístit na model. V podstatě se jedná o náhradu dílů ze stavebnice, což výrobce naznačuje i absencí obtisků, které jsou k dispozici v krabičce (pokud nestavíte z edice Overtrees).


Verdikt

Upozorňuji, že se jedná pouze o závěsníky zbraňové. Zájemci o tzv. mokré závěsníky používané k podvěšení přídavných nádrží nejsou v doplňkovém setu obsaženy. Sadu doporučuji modelářům, kteří se nebojí mít na modelu prázdný závěsník a baží po věrnosti ztvárnění podhledů.


672185 1/72 R-3S rakety pro MiG-21

IMG_2907-2

Název: R-3S rakety pro MiG-21
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 672185


Další sada je podstatně zajímavější. Obsahuje odlitky, lepty a lepty pro stavbu čtyř kusů protiletadlových řízených střel R-3S a to včetně adaptérů APU-13 a krytek hlavic. Tyto střely jsou obsaženy rovněž ve stavebnici, ovšem pouze v počtu dvou exemplářů. Po prozkoumání dříve vydané sady těchto střel pod katalogovým číslem 672104 konstatuji, že se s velkou pravděpodobností jedná o tytéž odlitky. Jediný rozdíl je číslo produktu a nové doporučení použití na novinkový kit MiG-21 z produkce firmy Eduard.Stavba

Odlévané díly jsou bez bublin a jiných kazů. Subtilní těla střel mohou být mírně zahnuta, což se dá napravit pod proudem teplé (skutečně teplé, nikoliv horké) vody. Co se detailů týče, jsou poněkud výraznější a zároveň jemněji provedené, než v případě lisovaných protějšků v krabici s kitem. Křidélka jsou tenčí a to jak zadní odlévaná, tak přední leptaná. Lepty křidélek jsou vybaveny čepem a po začištění přesně zapadnou do drážky v těle střely. Leptem je také řešena tryska v zadní části. Sestavení střely mi s jemnou špičatou pinzetou a řídkým vteřinovým lepidlem nečinilo žádné potíže.

Návod obsahuje také barevné schéma, podle kterého střelu R-3S i adaptér APU-13 nabarvíme a naneseme obtisky. V případě selhání můžeme využít také obtisky z krabičky s modelem MiG-21MF.


Verdikt

Vzhledem k o třídu lepšímu provedení detailů střel rozhodně doporučuji tento zbrojní set všem, kteří se pokouší stavět předlohu co nejvěrněji dle předlohy. Stavba není náročná, cena není nijak závratná a přidaná hodnota je vysoká.


672186 1/72 R-3S rakety s pylony pro MiG-21

IMG_2908-2

Název: R-3S rakety s pylony pro MiG-21
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 672186


Tento doplňkový set je kombinací obou výše hodnocených sad se všemi pozitivy i negativy. V blistru dostaneme pět závěsníků, z toho čtyři podkřídelní zbraňové, čtyři adaptéry APU-13 a čtveřici střel R-3S. Kromě odlitků v balení najdeme také lepty, obtisky a návod k sestavení a barvení.


Stavba

Stavbu a detaily jsem popsal výše, zde jsem nenašel žádný rozdíl.


Verdikt

Sadu bych doporučil v případě stavby částečně podvěšeného stroje, kde vyniknou i detaily prázdných závěsníků. V případě, že by v obtiscích nechyběly popisky na hlavní závěsníky, s klidem bych doplněk doporučil i majitelům jiných kitů, než nové jednadvacítky z Obrnic. Otázkou je, zda by kombinace špičkových detailů této sady s obstarožními kity nevypadala poněkud absurdně.


David Lengyel
PMC Praha


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.