1/72 Doplňky pro Phantom FG.1 – Eduard

10.4.2018 - 767 přečtení

eduard_logo

Jak je v Obrnicích dobrým zvykem, na mainstreemový model je obratem vydáno několik doplňků. Na Airfixův Phantom FG.1 přichází trojice Zoom, plná sada a masky.

Za lepšího Fandu

Roman "Travis" Henych


ZOOM

Název: FG.1 Phantom
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SS625


První klasickou sadou na Airfixův Phantom FG.1 je tradičně ZOOM. Ten vylepšuje kokpit, konkrétně doplňuje palubní desky a dále samozřejmě sedačky, a to poutacími pásy, katapultážními madly a vrchními detaily. Poslední drobotí jsou pěkné plochy nožních pedálů. Barevná sada má starý známý problém s neodpovídající barvou plechů a zbytku kokpitu. Ostatně mrkněte se na přiložené fotografie. Zajímalo by mne, kdy v Obrnicích přestanou dělat, že tento dlouhodobý problém neexistuje a začnou jej řešit ke spokojenosti modelářů...


Plná sada

Název: FG.1 Phantom
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 73625


V plné sadě mimo výše uvedené planžety nalezneme druhou, vylepšující (převážně) exteriér stroje, ale i díly interiéru. Velmi pěkné jsou reliéfy vnitřní části brzdných štítů a prostoru pro štíty v křídlech. Velmi pškné jsou i detaily motoru v podobě forsžních prstenců. Pěkná jsou i dvířka u středového pylonu a dvojice dvířek na vrchní části trupu poblíž směrovky. Interiér doplníme použitelným HUDem a zpětnými zrcátky. Za mne mi v sadě chybí ještě věci, které jsou na modelu odfláknuté a dobře viditelné, ale v plechách prostě nejsou. Víčka palivových nádrží, detaily radaru, lyžiny pylonů na Sidewindery a mřížování nad a pod přední částí vstupů vzduchu je jen nejhlavnější část toho, co bolestně chybí.


Masky

Název: FG.1 Phantom
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/72
Kat. č.: CX506


Posledním nezbytným - zbytným (doplní si každý modelář sám dle svého zvyku masky používat nebo ne) jsou masky pro vymaskování překrytu a koleček.


Balení a návody

Sady jsou baleny v tradičních pytlíkách, větších nebo menších. Návody jasně a přehledně ukazují aplikaci každého dílu a masky.


Suma sumárum

Z nového Phantomu jsem při recenzi zrovna nadšený nebyl. Podobné pocity mám i psaní tohoto článku. Masky a ZOOM jsou ve standardní kvalitě a provedení, ale exteriérová "pidi" sada mne zrovna neuchvacuje. Proč? Na cestě je totiž další podobně malá sada vylepšující podvozkové šachty, a tak mi přišlo na mysl, že bych příště raději počkal o měsíc déle na plnou sadu a těšil bych se ze standardně velké planžety. Toto dělení mi, v případě Phantomu FG.1, přijde jako trochu umělé. Nemyslím si, že je to otázka zisku, spíše mála času na konstrukci leptů. Exteriérová sada dojmem "rychlokvašky" prostě působí, zvláště vezmeme-li v potaz, že na další, do očí bijící nedostatky modelu, se v sadě prostě nedostalo.


Roman "Travis" Henych


Redakce ModelWebu děkuje výrobci Eduard M.A. za poskytnutí vzorků k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.