1/72 Ki-84 Hayate – CMK doplňkové sety

5.4.2018 - 1 152 přečtení

Ki84

Pilku prosím...

Tunning pro malou Ki-84

Martin 'Černoch' Černý


Model: Ki-84-I (KO) Hayate
Výrobce: CMK
Měřítko: 1/72
Kat. č.: Cockpit set 7374, Arnament set 7375, Control Surface set 7476


Úvodem

V měřítku 1/72 jsou momentálně dostupné tři modely Ki-84. Nejstarší je model firmy Revell který je však vhodný asi jen pro sběratele. Dalším v pořadí je Hayate z druhé poloviny 80-tých let firmy Hasegawa, konkrétně první vydání v roce 1987. Třetím do party je short run firmy Sword z roku 2008, který alepoň v základních atributech odpovídá modernímu pojetí modelařiny (negativě rytá paneláž, slušně zpracované detaily). Vrátím se však o jednu dekádu zpět k modelu firmy Hasegawa. Model má paneláž ztvárněnou pozitivní linkou, vybavení kokpitu velmi spartánské, akceptovatelné provedení motoru i podvozkových šachet, ale....v době kdy model vznikal to byly celkem normální standardy. Model má velmi snadnou sestavitelnost. V minulosti pro tuto stavebnici vzniklo několik doplňků přehled najdete v odkazu. Nenechte se zmást stavebnicí Sword, níže uvedené doplňky jsou pro Hasegawu ZDE .
O to více mne osobně překvapilo že také firma CMK vypustila na trh tři sady určené pro tuto starší stavebnici.Cockpit set

První sada vydaná pod kat. číslem 7374 nabídne plnohodnotnou náhradu interiéru. No, ono není co nahrazovat..stavebnice obsahuje pouze holou podlahu, sedačku, knipl a palubní desku, na kterou máme umístit obtisk. Z odlitků vytvoříme zcela nový kokpit, který uspokojí asi většinu modelářů. Kvalita a množství detailů jsou přimeřené tomu, co bude ve výsledku v úzkém interiéru vidět. Palubní deska,s hezkými detaily na povrchu je odlévaná, po odstranění blanek z otvorů pro přístroje se podlepí filmem s přístroji. Velmi mazané řešení! Výsledek bude realističtější než podobná sestava z leptů. Odlitky jsou prosty bublinek či kazů. Na bočních stěnách náruživější jedinci doplní nějakou kabeláž. Víc nebude potřeba.

Arnament set

Druhá sada vydaná pod kat. číslem 7375 nabízí možnost zhotovit otevřené křídelní a trupové zbraně. Jedná se tak o radikálnější zásah do stavebnice než v případě interierové sady. Sada umožní otevřít zbraně v obou polovinách křídla a obě strany trupových kulometů umístěných před pilotem. Zejména v případě trupových zbraní jsem zvědav, jak budou obě sestavy (zbraně + kokpit) navazovat. Zpracování větších dílů (zbraňové a muniční schránky, těla kulometů)je dobré, trochu výhrady mám ke zpracování krytů křídelních zbraní. Detailech na nich nejsou zcela souměrné. Pravda, kryty jsou malých rozměrů, přesto si myslím, že v tomto případě by se mnohem více hodilo provedení v leptu.

Control surface set

Poslední sada se skrývá pod pod kat. číslem 7376 a již název zcela jasně říká, co nabízí. S její pomocí můžeme rozhýbat skoro všechny ovládací plochy na modelu. Když píši skoro všechny,míním tím, že sada neobsahuje díly pro otevřené vztlakové klapky. Nakonec je to asi dobře. Ki-84 má technické specifikum, že na zemi jsou klapky, nebo by měly být, vždy zavřené. Prý tomu tak bylo z důvodu ochtrany před možným poškozením při pohybu personálu kolem letounu a při nástupu pilota do letounu. Toliko hovoří znalci na letoun Ki-84. Provedení všech dílů je velmi dobré, odlity jsou bez kazů. V návodu jsme nalezl malou nesrovnalost. V kroku č.1 je zakresleno odstranění pohyblivých částí VOP z dílu ze stavebnice. Ovšem v kroku č.3 je u VOP zakreslena montáž dílů odlitých z PUR - pevná část stabilizátoru i pohyblivá. Díly jsou v setu přítomny. Díly vznikly úpravou stavebnice. Křidélka a výškovky vypadají lépe než provedení ve stavebnici, mají hezčí povrch. Rozměrově jsou v pořádku, s jejich zástavbou nebude potíž. Pevné části VOP jsou přeryty do negativu. Naproti tomu na díle směrového kormidla nevidím oproti stavebnici žádné výraznější rozdíly v povrchových detailech. Krom přerytí pár linek do negativu.
Závěr

Všechny tři sety výrazně oživí starší stavebnici Hasegawa a na modelářích zbude v uvozovkách "jen" přerytí modelu. Své využití tyto sety najdou také u novější stavebnice firmy Sword, pro kterou, minimálne zbraňový set, bude dobře využitelný.
Suma sumárum, proč ne. I starší modely si zaslouží občas svou porci pozornosti. Myslím že tato cesta není uplně od věci, to samé si asi myslí i v CMK a tak již vznikly sady na další Hasegawskou dvaasedminku té dekády - J2M Raiden...

P.S. když jsem doma otevřel krabičku s modelem, vypadly na mne dvě historické planžetky z produkce firmy Eduard. Sady pochází z roku 1992 a nesly kat. čísla 72041 a 72042.Martin 'Černoch' Černý

KPM Kaznějov


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika CMK, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky, Letadla - Náhledy do krabiček, Novinky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.