100 let Velké války 1914 – 1918

7.2.2018 - 632 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

7.2.1918 – Finsko zmítáno občanskou válkou

Boj bílých proti rudým rozděluje národ...

Libor "Hellboy" Mužík

Německá UB-49 KptLtn. Mellenthina potápí u Portoferraia italský hlídkový člun G32. Šlo o původně japonskou rybářskou lod’ HAKATA MARU NO.3, pronajatou na dobu války italskému námořnictvu. Ztráta lodi se naštěstí obešla bez obětí na životech. Po návratu z této hlídkové plavby byl Hans von Mellenthin dekorován řádem Pour le Mérite.

 

 

Německé námořnictvo ztrácí na mině v Severním moři torpédovku A 10.

 

 

Občanská válka ve Finsku se stále stupňuje. Zlomem který rozdělil Finsko na dvě znesvářené části rozhodnuté neustoupit se stala bitva u Kämärä, boj o železniční stanici v obci Kämärä (dnes Gavrilovo, Leningradská oblast) který proběhla 27. ledna. Tam došlo ke střetu mezi členy Rudých gard, kteří obsadili železniční stanici a jednotkou Vyborgské Bílé hlídky která na budovu nádraží obsazenou Rudou gardou zaútočila. Po krátkém boji rudí stahují a utíkají směrem na Vyborg. Po přestřelce a obsazení stanice nalézají Bílí telegram oznamující příjezd vlaku ze Sant Petersgurgu přivážejícím Rudým gardám zbraně od Ruských bolševiků. Ve vlaku je přiváženo 15.000 pušek, 30 kulometů, 10 děl a 2 miliony nábojů. Vlak je, a to už Bílá garda neveděla, chráněn druhým vlakem se 400 muži finské červené gardy sv. Petrohradu. Bílí chtěhi vyhodit koleje před vlakem do vzduchu aby vlak vykolejil, ve zmrzlé půdě se jim však nedaří položit nálože tak alespoň poškozují část kolejového svršku a podaží se jim dovílit sjetí lokomotivy vlaku z kolejí. Po útoku na vlak však útočící bílí zjišťují že je vlak chráněn několika kulomeznými hnízdy a útok je odražen. Následně je lokomotiva vrácena na kolele a vlak pokračuje ve své cestě.
Obě protistrany ustavují své vlády, a prohlašují že jedině ta jejich reprezentuje Finsko a jediná má právo vystupovat navenek a uzavírat mezinárodní smlouvy.
Rudé finsko zastupuje vláda vedená Kullervo Mannerem, deklaruje navenek úsilí o vybudování demokratického socialismu, jako pokračování tradic finské sociální demokracie, v zahraniční politice se však bezvýhradně opírá o bolševické Rusko. To však nebrání jejich sporům s bolševiky při vymezování hranice mezi Finskem a Sovětským svazem.
Vládu Bílého Finskya vede Pehr Evind Svinhuf s dlouhodobým cílem ukončit vliv bolševského Ruska ve Finsku a rozšířit finské území na východní Karelii.
Celý vývoj směřuje k závěrečnému střetnutí v bitvě o Antreu.....

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

 

7.2a mellenthin_kurt_von
7.2a torpedboot A10
7.2b FinnishCivilWarMapBegin.svg
7.2b Kenraali_C._G._E._Mannerheim White guard
7.2b Kullervo_Manner red guard
7.2b P._E._Svinhufvud
7.2b Red_Cross_hospital_in_Vyborg_1918

Rubrika 100 let Velké války, Novinky, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.