1/72 P-40N Warhawk – Special Hobby

25.1.2018 - 2 265 přečtení

1

Firma Special Hobby připravila stavebnici P-40N Warhawk v měřítku 1/72.

Malý Warhawk

Jiří 'Novis' Novák


1

Model: P-40N Warhawk
Výrobce: Special Hobby
Měřítko: 1/72
Kat. č.: SH72374


Úvodem

Curtiss P-40 Warhawk byl americký jednomotorový, jednomístný, celokovový stíhací a bitevní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1938. Návrh P-40 byl modifikací předchozího stroje Curtiss P-36 Hawk, jehož zkrácený čas potřebný pro vývoj umožnil rychlý vstup do výroby a služby.


Warhawk byl používán většinou spojeneckých sil během druhé světové války a v první linii zůstal až do konce války. Po strojích P-51 a P-47 to byl třetí nejvyráběnější americký stíhač druhé světové války; do listopadu 1944, kdy byla výroba P-40 zastavena, bylo vyrobeno 13.738 kusů a to vše v hlavním výrobním zařízením firmy Curtiss-Wright Corporation ve městě Buffalo.


Obsah krabice

Po otevření krabice nalezneme tři rámečky s cca 73 díly ze světle šedého plastu, jeden rámeček s cca 6 díly z čirého plastu, dva aršíky s obtisky a stavební návod.


Rámeček A

Zde jsou umístěné díly křídla,přičemž jak horní, tak spodní díl jsou v jednom kuse, což velmi pomůže s udržením vzepětí křídel, než jak jsme byli zvyklí, že spodní díl je v celku a horní díly křídel se dávají zvlášť. Dále v rámečku jsou umístěny vodorovné ocasní plochy, směrové kormidlo a vstup sání vzduchu k motoru. Na dílech je pěkné ostré rytí.


Rámeček E

Tento rámeček obsahuje obě poloviny trup, které také nesou ostré rytí. Stopy po vyrážečích jsou umístěny na místě, kde nejsou vidět.


Rámeček B

V tomto rámečku jsou díly jako puma na podtrupový závěsník, podvozková kola, která bude lepší nehradit odlévanými, podvozkové nohy, kryty podvozkových nohou, výfuky, které bude třeba začistit. Další jsou díly cockpitu jako knipl, bočnice, palubní desky. Dále sedačky pilota, pancéřové desky za sedačku pilota, díly podvozkových šachet, chladiče, závěsníky pro dva druhy přídavné nádrže z nichž jedna nese na sobě naznačené nýtování a závěsník pro pumu.
Rámeček J - Čiré díly

Zde máme hlavní díly překrytů pilotní kabiny, kdy u odsuvné části se můžeme rozhodnout, zda budeme mít model s otevřenou kabinou, nebo zavřenou. Dále zaměřovač a reflektor na spodní část křídla.


Díly jsou krásně čisté a nikterak nezkreslují.


Návod

Návod nás na první stránce seznámí s historií letounu. Na druhé stránce najdeme rozmístění dílů v rámečcích a tabulku použitých barev. Po té nás návod provede samotou stavbou modelu. Na dalších stránkách pak nalezneme vyobrazení kamuflážních schémat pro tři stroje. Na poslední stránce jsou pak vyobrazeny možné resinové doplňky.


Kamufláž A

První je osobní letoun majora Arlanda Stantona, velitele 7. FS ze Základny Gusap z roku 1944, který na jedné straně nese pojmenování Keystone Kathelen a na druhé straně kresbu dívky s nápisem Empty Saddle.


Kamufláž B

Druhé schéma znázorňuje letoun od 80. FG ze základny Nagaghuli v Indii roku 1944. Tento letoun nese na obou stranách kresbu lebky s nápisem Butter Bean II.

Kamufláž C

Třetí schéma představuje letoun Holandského letectva ze sklonku druhé světové války ze základny Mokmer Biak na Nové Guinei z roku 1945.


Kamufláž D

Jako poslední je schéma stejného letounu s nápisem Snafu, tentokrát již z poválečného období z letecké základny Andir v Nizozemské východní Indii roku 1947.


V porovnání schéma/fotka je vidět na fotce Nizozemského letounu z válečného období vyblednutí střední zelené. Na fotografii poválečného letounu je vidět opotřebení trikolory na boku trupu, což ve schématech znázorněno není.


Obtisky

Aršíky vytištěné u Cartografu obsahují obtisky a popisky pro tři různé stroje. Dekály od tohoto výrobce jsou již hodně známé svou kvalitou a reagováním na změkčovací vodičky.


Závěr

Na závěr mohu říci, že model P-40 jsem už od tohoto výrobce stavěl a byla to vcelku příjemná stavba. Na modelu jsem nenašel žádné vady, nebo kazy a těch pár otřepů nám vrásky na čele neudělá Již teď u Eduardu mají leptané doplňky pro vylepšení modelu, taktéž u CMK, kde mají připravené resinové doplňky.


Jiří 'Novis' Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutí vzorku k recenzi.


Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.