1/32 Jak-3 “Onward to Berlin!” – Special Hobby

4.7.2017 - 1 930 přečtení

uvodní

Firma Special Hobby vydala další přebal svého povedeného Jaka 3 v měřítku 1/32...

Вперёд!

Martin´Černoch´Černý


Úvodem

krabice

Název: Jakovlev Jak-3 "Onward to Berlin!"
Výrobce: Special Hobby
Měřítko: 1/32
Katalogové číslo: SH 32011


Letoun Jak-3 je považován  za jednu ze skupiny nejlepších stíhaček druhé světové války a nejlepší stíhačku  východní fronty. Vznikl vývojem z tzv. lehké větve letounů Jak, konkrétně vývojem letounu Jak-7.


Letos na jaře firma Special Hobby vypustila do světa tuto stavebnici v edici Hi-tech (obsahovala odlitky výfuků, hlavních kol i kola ostruhy, natahování zbraní, radiostanice, stříkací masky a lepty - pásy a drobné detaily do interiéru).


Nyní se dostává na pulty prodejen druhá krabice vybevená pouze výlisky, jinak řečeno „Basic“.  Tomu odpovídá také  snížená cena na něco málo pod děvět stokorun českých.


Jeden  PUR díl přesto nalezneme. Poslouží k zaslepení pravého trupového kulometu.Jeden z vybraných markingů pocházel z časné výroby  kde výzbroj tvořil kanon a jeden trupový kulomet.

Velmi detailně, fotograficky i slovně představil stavebnici Jak-3 v provedení Hi-Tech kolega Dan "Skřivan" Křivánek. Doporučuji jeho článek k přečtení. K jeho slovům nemám co bych dodal, jen bych se opakoval.


Jak-3 Hi-Tech


Výlisky

Jak-3 nebylo velké letadlo a tak ani v měřítku 1/32 nepůsobí nijak impozantně. Povrch dílů je sametově matný, což je standardem Special Hobby s naznačenou paneláží v negativu. Těch nemnoho linek paneláže a šroubů je provedeno kvalitně. Hlavní díly trupu a křídla (rámečky A, B) jsou lisovány z pokovených forem, drobnější díly v rámečcích C,D,E a průhledné CP byly navrženy 3D modelací a vyfrézovány do hliníkových forem. Ocasní ovládací plochy jsou oddělené s hezky ztvárněným potahem a slepují ze samostatných částí. Zde bude potřeba věnovat zvýšenou pozornost nejen lepení, ale zejména přípravě stykových ploch. Lehkým přebroušením stykových ploch na rovné desce nic nezkazíme.


Totéž platí pro dělící roviny na dílech trupu a křídla. Usazovací kolíky na dílech nejsou. Na dílech jsem nalezl několik drobných povrchových vad, které nebude těžké odstranit, propadlinu žádnou. Typickým prvkem letounů Jak byly velké palivoměry na křídle. Jejich znázornění je vyřešeno chytře. Na čirý díl- sklo palivoměru nalepíme obtisk a sklo vložíme do otvoru v křídle. Elegantní, rychlé řešení a plně dostačující. Drobnější díly z frézovaných forem netrpí žádnými neduhy, jsou odlisovány velmi pěkně. Palubní deska je ztvárněna plasticky s naznačením reliéfů ukazatelů přístrojů. Na výlisek použijeme obtisk samostaně tištěných přístrojů. Při pečlivém usazení bude výsledek výborný. Pozor u výlisků podvozkových noh. Co se zdá býti otřepem táhnoucí se po celé délce nohy, otřep není, tudíž nezačištovat.

Rámeček A

Rámeček B

Rámeček C

Rámeček D

Rámeček E

Čiré díly

Malý rámeček průhledných částí obsahuje kabinku celistvou z jednoho kusu  i  rozdělenou pro možnost otevření, záhlavovou pancéřovou desku a  sklíčko zaměřovače.  V době lisování první serie se objevili problémy s deformací čelního štítku  kabinky. Problémy výrobce vyřešil zhotovením nové formy. V této edici by se nemělo stát že narazíte na starší deformované kabinky což mě potvrdilo srovnáním kabinek z obou vydaných edicí. Kabinky jsou nyní bezvadně čiré a bez kazů. Také tvar a rozložení kabinek v rámečku se od předchozího provedení liší. Kdo by přesto nebyl spokojen, firma MH Models nabízí vaku kabinku.

Lehké deformace  na štítku kabinky z předchozí edice.


Návod

Stavbou nás provede na deseti stranách, je vytištěn v polobarevné formě. Na první pohled je vše srozumitelné a přehledné. Na staně č.9  jsem narazil na kresbu které moc nerozumím. Krok č.33  ukazuje vlepení celých sestav podvozkových šachet a podvozku (kroky č. 30; 31)  do slepeného křídla s trupem. Přičemž instalace a složení šachty do křídla je v návodu již obsaženo na straně č.6 – krok č.19.Z mého pohledu je to zbytečně matoucí. Člověk pak znejistí jestli opravdu postupoval správně. Veškeré barvy jsou uvedeny v přehledné tabulce v odstínech Gunze.


Obtisky

Pocházejí z tiskárny italského Cartografu. Soutisk je nádherný, ostrost tisku a detailů taktéž, jen tlustější krycí lak.


Kamufláže

 • Jak-3, kapitán Semjon I. Rogovoj, bílá 15, 5 vítězství, velitel 64. GIAP, Baltský flot, 1944.
  Letoun nese standardní kamuflážní schéma složené ze dvou šedých barev na horních plochách a světle modré na spodních. Boky trupu pod kabinou zdobí velký znak s motivem racka a nápisem. Nápisy vyjadřují že letoun byl darován kapitánu Rogovovi od Amurských „červeno letců“ jak zní doslovný překlad nápisu ve znaku.  SOP zdobí dva pruhy ve žluté barvě.

  Náhodou jsem nalezl jednu fotografii zmíněného letounu kde je vidět zadní část trupu včetně směrovky. Jeden pruh tam byl zcela jistě, zda ale druhý? Pruhy byly poměrně blízko u sebe a i když zbytek směrovky zakrývá postava pilota, část druhého pruhu  na horní část směrovky by měl být znatelný. Možná je tam, možná ne. Bohužel kvalita fotografie  nedovolí jednoznačný závěr. Další věcí je barva pruhu. Oba Special Hobby stejně jako Eduard u svého čtvrtkového Jaka vsadil na žlutou barvu pruhů. Na fotce je pruh  světlý, o něco tmavší než světlé pole hvězdy. Je možné, že také pruhy byly v jiném odstínu než prozatím všeobecně udávaná žlutá. (v úvahu připadá bílá, stříbrná či světle modrá).

  Zbarvení sovětských hvězd zvolilo Special Hobby na rozdíl od Eduardu červeno-stříbrné s červenou konturou. Zda je to správně či ne, nedokáži posoudit.
 • Jak-3, starší poručík  Valentin Grigorovič Jermochin, bílá 114, 9 vítězství , 420. IAP (stíhací pluk), 265. IAD (divize), 1. běloruský front, jaro 1945.

  Letoun nese standardní kamuflážní schéma složené ze dvou šedých barev na horních plochách a světle modré na spodních. Kamufláž je doplněna markingem jednotky na přídi a osobní kresbou orla či jestřába s hadem v pařátách na bílém srdci. Červený vrtulový kužel nese nestandardní bílou spirálu. Na předlohu jsem našel dvě fotografie, které o rozložení kamuflážních polí díky kvalitě fotografie mnoho neřeknou,ostatní marking ale potvrzují.
 • Jak-3, podplukovník  Boris Nikolajevič Jerjomin, bílá 10, 8 samostaných vítězství  + 9 ve spolupráci případně 15 ve spolupráci, zástupce velitele 6. GIAD (gardové divize), 2. ukrajinský front, jaro 1945.

  Letoun nese standardní kamuflážní schéma složené ze dvou šedých barev na horních plochách a světle modré na spodních. Letoun pochází od dárce F.P. Golovatého a byl z první výrobní serie. U této kamufláže tedy najde využití onen PUR díl ve stavebnici- záslepka levého trupového kulometu. Stroj byl vyzbrojen pouze jedním kulometem a kanonem.


Závěr

Jak -3 se Special Hobby alespoň co vidím pohledem povedl. Model nevykazuje vyloženou záludnost, ale je potřeba přistupovat ke stavbě obezřetně. Tamiya klik klak to úplně není, ale s trochou námahy vznikne krásný model legendy východní fronty.


Pro představu je zde stavební recenze Dana "Skřivana" Křivánka - Jak-3 Hi-Tech stavba.


Fotografie rámečků - Daniel Křivánek


Martin "Černoch" Černý
KPM Kaznějov


P.S. Stále lze u výrobce na jeho e-shopu zakoupit o trochu dražší provední Hi-Tech.


Redakce Modelwebu děkuje firmě Special Hobby za poskytnutý vzorek k recenzi.Rubrika Letadla - 1:32, Letadla - Náhledy do krabiček, Special Hobby | 1 komentář

Komentáře

1 odpověď k článku “1/32 Jak-3 “Onward to Berlin!” – Special Hobby”

 1. waul napsal:

  V popisu první kamufláže (kapitán Rogovoj) neznamená nápis ve znaku rozhodně v doslovném překladu od Amurských "červeno letců" -to je doslovně pěkná blbost! Nápis zní "Od Amurskich Krasnoflotcev" a znamená tedy "od námořníků amurské Rudé flotily" (Amurskij Krasnij Flot) - pokud neumíte rusky a zřejmě ani číst azbuku, proč píšete takové nesmysly???

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.