1/32 F-4F Phantom II WTD 61 “Flight Test” – Revell

3.2.2017 - 3 364 přečtení

revell_logo

Jeden starší přebal od Revella stále překvapí kvalitou!

Německý "test" Phantom II

Petr "DeSnek" Pastera


Název: F-4F Phantom II WTD 61 "Flight Test"
Výrobce: Revell
Měřítko: 1/32
Kat. č.: 04895


Úvodem

Při poslední návštěvě modelářského kvelbu v Mnichově mne zaujala obrovská bedna s Phantomem II v měřítku 1/32 od Revellu. To, že je to obrovská bedna mne nezaujalo tolik, jako cena, za kterou byla tato stavebnice k mání - 25 eur. No nekupte to za tu cenu. Zvláště pokud máte srovnat bártrový obchod s kolegou Skřivanem. Dva "Viber" telefonáty a bedna se stěhovala do přistaveného stěhováku.


Po dalším "Viberu" a svolení jsem bednu zvědavě otevřel. Výsledek náhledu do krabice Vám tu předkládám.


Předloha

Dne 24. června 1971 Bundestag (německý parlament) rozhodl ke koupi 175ti kusů letounu F-4F Phantom II. První německý Phantom F-4F vzlétl 18. března 1973, zatímco oficiální roll-out byl až 24. května 1973. Prvních 12 Phantomů F-4F bylo zasláno přímo do 35. TFW na základně George AFB v Kalifornii, kde mají být použity pro výcvik pilotů. Dne 1. ledna 1974 byla zahájena odborná příprava prvních posádek z Jagdgeschwader 71 "Richthofen".


Phantom F-4F byl velmi omezen jako stíhač. Jeho jediné zbraně byly AIM-9B Sidewinder (mohl nést max. 4 kusy) a kanón M-61A1. Takže letadlo bylo tím pádem schopno jenom zadních útoků z blízka. To znamenalo, že letadlo muselo být vystaveno velkým rizikům při skutečném nasazení v boji. Po zjištění skutečných schopnosti Phantom F-4F v provozu, Luftwaffe dospěla k závěru, že to nebude stačit pro budoucnost. Takže už v roce 1975 byl navržen plán pro aktualizaci letounů, který má v úmyslu zlepšit schopnosti využití konvenčních zbraní.


Po této aktualizace Phantom F-4F byl dobře vybaven pro útoky na pozemní cíle, ale stále chybělo zlepšení vybavení pro vzdušné souboje. Program "Peace Rhine" ale neobsahoval zabudování podpory pro rakety AIM-7 Sparrow, takže Phantom F-4F byl stále omezen pouze na vizuální letecké souboje. S příchodem nová generace stíhacích letounů MiG do vzdušných sil Varšavské smlouvy, bylo jasné, že se něco musí udělat. Nový stíhací letoun byl vyvinut ve Spojeném království, Itálii, Španělsku a Německu: Eurofighter EF-2000 Typhoon.


Základním předpokladem bylo, že nové letadlo vstoupí do služby v druhé půli roku 1990. A dokud nový stíhač nebude v provozu, měly Phantomy F-4F zaplnit mezeru. Proto bylo rozhodnuto dát F-4F ještě další upgrade. Jakmile bylo zřejmé, že F-4F zůstanou v provozu ještě po roce 2000, bylo rozhodnuto, že je potřeba SLEP (service life extension program) a aktualizace avioniky.


Integrace zbraňových systémů AN/APG-65 a AIM-120 AMRAAM bylo provedeno v Point Mogu během let 1991/1992. Zajímavostí je, že Luftwaffe zakoupila 3 bývalé Phantomy F-4N amerického námořnictva a používala je jako QF-4NS během testování. Naštěstí všechny tři QF-4N přežil testy a byly prodány zpět do US NAVY.


S plnou modernizací je Phantom F-4F stále silný a nebezpečný soupeř. Avšak i tento poslední upgrade měl ještě několik slabin. Je překvapivé, že F-4F nebyly nikdy vybaveny IFF dotazovači. To znamená, že posádka neměla žádné prostředky, jak správně identifikovat potenciální protivníky působící mimo viditelnou oblast. Tento fakt značně snižuje účinnost letounu jako stíhače, kdy letadlo operovalo bez AWACS nebo těsné kontroly z pozemních radarů.


Přeloženo ze stránek Touchdown Aviation


Více informaci naleznete na internetu:


Obsah stavebnice

Velká bedna je doslova napěchovaná výlisky. Když je jednou z vrchu otvírané bedny dostanete, složitě je budete skládat zpět, aby byla bedna stejně zavřená, jako jste si ji přinesli domů. Není se co divit, podle údajů výrobce hotový model dosahuje délky 59,7 cm a rozpětí 36,6 cm, takže žádný prcek, ale pořádný kus nábytku.


Obsah je klasický, výlisky až na rámeček sedačky, jsou uzavřeny igelitových sáčcích jako ochrana proti poškození. Dále návod s vloženým malým archem dekálů a až na dne bedny naleznete plachtu (ano skutečně plachtu) dekálů pro snadné vytvoření černo-oranžové výroční kamufláže.


Výlisky

Pátral jsem po roku vzniku forem. Revell většinou má svůj copyright s rokem vylisován na hlavních dílech, ale buď jsem jej přehlédl, nebo tam není. Ale podle pátrání na ModelForu, jsem nalezl první zmínku o stavebnici někdy v půlce roku 2008. Budu tedy předpokládat rok vzniku 2008. Tedy výlisky rozhodně nejsou žhavá novinka, ale pořádně starý kmet. Přebal F-4F Phantom II WTD 61 "Flight Test" je minimálně již čtvrtým přebalem těchto samých výlisků...


Výlisky jsou, dalo by se i říci, z klasické Revellácké světe šedé hmoty. Kdo měl někdy v ruce tuto Revelláckou hmotu, nebude překvapen jejími vlastnostmi. Výlisky jsou vylisovány také vylisovány v kvalitě, na kterou jsme od Revellu zvyklý. Tedy jemné (pro někoho až příliš jemné) negativní rytí, které i po devíti letech snese srovnání se současným standardem. Otřepů jsem nezaznamenal, ale to neznamená, že na otřepy nemusíte narazit. Co bude občas činit problémy, jsou některé vyhazováky na viditelných místech v kokpitu.


Při prohlížení rámečků mne překvapila ohromná spousta zbraňového vybavení, takže není nouze o podvěsy, ale v případě letounu 38+13 bych doporučil se držet fotek.

Průhledné díly jsou vylisované čistě bez kazů a nezaznamenal jsem u nich čočkovitý efekt.


Dekály

Jak jsme se již zmínil, stavebnice obsahuje dva archy dekálů. Jeden menší obsahuje označení letounu, znaky Phantoma, palubní desky, nápisy na trup. Co nenaleznete, jsou popisky, ale pokud se podíváte na fotky předlohy, zjistíte, ze vyleštěný černo-oranžový povrch žádné popisky nehyzdily, takže Vám popisky ani scházet nebudou...


Zajímavostí je, že menší byl vytištěn pro Revell v Portugalsku a ten větší v Itálii. Jak se s nimi bude pracovat je otázka. Moje osobní zkušenost s Revelláckými dekály je spíž fošnovitá - dekálům je potřeba hodně pomáhat chemií ke správnému usazení a kopírování povrchu.


Takže zde se mohu jen dohadovat, že ty Italské dekle budou poněkud lépěji spolupracovat než ty portugalské... Teprve stavba a aplikace ukáže, jaká je skutečná kvalita dekálů.


Návod

Návod je stará Revellý klasika - černo-bílý sešit o formátu A4 Vás provede všemi kroky stavby.


Kamufláž

Stavebnice obsahuje jednu jedinou výroční kamufláž stroje Phantom II F4-F registračního čísla 38+13 německé Luftwaffe ze základny Manching ETSI, kterou najdete pochopitelně na horní straně bedny se stavebnicí. Fotek na tento stroj v elegantním černo-oranžovém kabátě je po internetu velmi mnoho. Stačí do vyhledávače zadat heslo F-4F Phantom II 38+13, případně zabrousit na Airplane Pictures.

2017-01-29 13.40.30


Stavby a diskuse na ModelForu

Při hledání podkladů jsem narazil na následující témata na ModelForu. Celková zkušenost se stavebnicí je, že pasuje, jenom je nutno si vyhrát se sacáky, ale to je slabý bod snad každé stavebnice F-4 Phantom II v jakémkoliv měřítku.


Video z posledniho letu F-4F Phantom II 38+13 Manching ETSI srpen 2013

Na internetu jsem narazil na záznam posledního lety předlohy. Závěrečným přistáním skončila jedna éra Luftwaffe - Phantomy II F-4F byly vyřazeny ze služby.Doplňky na trhu

Bohužel při hledání doplňků pro tuto stavebnici jsem narazil na absolutní nedostatek. Jediné co se dá snad sehnat jsou exteriérové plechy od Eduarda a to na eBayi.


Poznámka: Na stránkách jsem našel tyto plíšky. A ocelové upínací pásy: šedé a zelené. Skřivan ;)


Škoda, že Eduard jak interier tak exteriér a masky již nevyrábí. Možná by stálo za to, výrobu obnovit...


Co závěrem?

Stavebnice v bedně na mne působí velmi dobrým dojmem. Vlastně přímo křičí, že 25 euro jsou dobře investované peníze do dvaatřicetiny. Osobně si myslím, že za málo peněz dostanete hafo muziky...


Jediné co zamrzí je, že ze stavebnice postavíte jenom "chudou" německou verzi letounu F-4F Phantom II. Pro konverzi na standardní US verzi F-4E je potřeba změnit minimálně VOP, které u F-4F postrádají sloty. Po dalších markantních rozdílech mezi F-4E a F-4F jsem nepátral. Důvodem je úvodní popis verze F-4F.


Petr "DeSnek" Pastera


Děkuji Skřivanovi za možnost náhledu a za nalomení ke koupi vlastní stavebnice...


Rubrika Letadla - 1:32, Letadla - Náhledy do krabiček, Revell | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.