1/72 Zlín Z-126 Trenér “Club Line” – Kovozávody Prostějov

17.1.2017 - 2 950 přečtení

kovozavody_logo.gif

Kovozávody v nové edici Club Line vydaly Trenéra.

Trenér pro mládež

Petr DeSnek Pastera


CLK0001_box

Název: Zlín Z-126 Trenér
Měřítko: 1/72
Výrobce: Kovozávody Prostějov
Kat. číslo: CLK 001


Předloha

Trenér je dvoumístný jednomotorový dolnoplošník, který je konstruován na ucelený letecký výcvik, včetně akrobacie při obsazení jedním i dvěma piloty. Vzniklo mnoho modifikací a variant letounu, z nichž byly mnohé vyváženy za hranice. První prototyp (OK-COA) vzlétl 20. října 1947 a dostal označení Zlín Z-26 Trenér, vojenským letectvem byl označen jako Zlín C-5. Sériová výroba se v Otrokovicích rozběhla v roce 1949 během dvou let bylo vyrobeno celkem 163 kusů verze Z-26.

Dalším vývojem vznikl modernizovaný typ Z-126 s čtyřválcovým motorem Walter Minor 4-III, který již měl celokovová křídla i ocasní plochy a místo hydraulických brzd se montovaly jednodušší mechanické. Tento stroj poprvé vzlétl 8. října roku 1953 a sériová výroba započala v roce 1954. Vzhledem k tomu, že se jednalo o moderní a zdařilý typ letounu došlo i k vývozu do zahraničí (Austrálie, Čína, Finsko, Indonésie, Jemen, Kanada, NDR, NSR, Rakousko, Švýcarsko, USA). V letectvu ČSLA dostal letoun označení C-105 a bylo vyrobeno 169 kusů.


Stavebnice

Základem stavebnice je již několikrát představený model Z-226, který je doplněn rámeček s menším motorem a jinými ocasními plochami. Model je dostatečně znám, pro oživení si vás dovolím odkázat na jednu z předchozích recenzí.

Základní rámeček je vylisován ze zářivě žlutého plastu, který svou barvou odpovídá nabízenému zbarvení letounu.

Detaily výlisků jsou spíše jen pro oživení paměti, model se staví snadno a jeho určení pro mládež je velice vhodné.

Doplňkový rámeček je již z plastu šedého a jak bylo uvedeno výše, obsahuje starší provedení ocasních ploch (a pro tuto verzi nepoužité ocasní plochy)

Překryt kabiny je čirý a bez vad.


Návod, obtisky a kamufláž

Návod odpovídá zavedeným zvyklostem KP, tedy barevně na křídě a dostatečně srozumitelný.

Obtisky jsou na obvyklé úrovni KP a nevykazují chyby či přesazení. Obtisky obsahují i upínací pásy a palubní desky, ale návod s nimi nepočítá, nicméně zručnější je mohou použít.

Kamufláže jsou v edici Klub Line vždy jen po jedné, zde pestrý Trenér OK-JLF ze šumperského aeroklubu.


Hodnocení

Investovat do modelářské mládeže se určitě vyplatí a nová edice Kovozávodů je velkým přínosem. Jednoduchá stavebnice za velice příjemnou cenu je toho důkazem.


Petr DeSnek Pastera


Redakce Modelwebu děkuje firmě Kovozávody Prostějov za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Kovozávody Prostějov, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | 2 komentářů

Komentáře

2 odpovědí k článku “1/72 Zlín Z-126 Trenér “Club Line” – Kovozávody Prostějov”

  1. Petr Martinek napsal:

    Z doplňkové rámečku se použije pouze motor? Když už je model v té šílené žluté, že by se teda nemusel v případě začátečníků nutně celý stříkat, tak mohl být žlutý i ten motor...

  2. Roman "Randalf" Kresta napsal:

    Děti to neřeší a používají ten žlutý :-D

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.