1/48 SBD-5 Dauntless – Eduard – Stavba

8.8.2016 - 2 262 přečtení

1165

Firma Eduard vydala přebal stavebnice SBD-5 Dauntless v limitované sérii. Dneska se podíváme, jak se "Nebojsa" staví...

Postavený Nebojsa...

Jiří 'Novis' Novák


Název: SBD-5 Dauntless US WWII Bomber
Měřítko: 1/48
Výrobce: Eduard
Kat. Číslo: 1165
Doplňky: Dauntless upgrade set For Eduard kit 48869, Dauntless landing flaps For Eduard kit 48870


Úvodem

Náhled na stavebnici a krátkou historii typu naleznete na stránkách ModelWebu.


Kokpit a trup

Stavbu jsem jako vždy zahájil sestavením interiéru. Jako první jsem na podlahu kabiny nalepil ovládací prvky, nebarevné leptané díly, jako zásobník pro zbraně zadního střelce nožní opěry střelce, sedačku pilota na přepážku. Toto jsem vše společně nabarvil. Nabarvil jsem si i palubní desku, na kterou jsem nalepil barevné leptané díly. Zasklení přístrojů jsem udělal Herkulesem. Následně jsem nalepil nebarevné lepty na boky a vše nabarvil se sestavou sedačky pilota, sedačkou střelce a pulty s radiovybavením, na které jsem poté nanesl barevné lepty společně poutacími pásy na sedačku pilota a sedák střelce. Pak přišlo na řadu slepení obou polovin trupu a vsazení interiéru kabiny. Spoje trupu jsem přetřel surfacerem 500 a po vyschnutí vybrousil.


Křídla

Na spodním dílu křídel jsem odvrtal otvory pro umístění anténních sloupků a odřízl zadní část přechodu do trupu. Následně jsem vyřízl šachtu středové klapky. Na toto místo jsem nalepil díl z leptané sady. Díly křídel jsem slepil k sobě, než jak uvádí návod, až pak jsem je nasadil na trup. Odříznuty díl přechodu do trupu jsem nalepil na své místo. V jeho krajích vzniknou nepěkné mezery, které jsem vyplnil gelovým vteřinovým lepidlem a vybrousil. Při zabrušování těchto tmelených míst jsem si zabrousil signalizační světla. Pak jsem slepil VOP a vlepil na své místa.


Motor

Hlavy válců motoru jsem nastříkal hliníkovou barvou Alclad. Žebra válců jsem napustil washem. Přední část motoru jsem barvil podle fotek.


Zbraně střelce podvozek

Další část na řadě, kterou jsem sestavil, byla lafeta se zbraněmi střelce, na kterou jsem doplnil leptané díly. Kovové díly jsem nalepil také do podvozkových šachet. Nalepil jsem si v této fázi i podvozkové nohy s krytama podvozku. Vrtuli jsem si nabarvil dopředu při čekání na zaschnutí lepidla.


Vztlakové klapky

Do šachty střední klapky jsem nalepil z profilů ovládání klapek (průměry udané výrobcem jsem nesehnal, dal jsem tam o milimetr menší), zkompletoval klapky z leptané sady a připravil díly uchycení klapek. To jsem nalepil na místa.


Problém pro mě byl pohlídat nastavení těchto dílů tak, aby po nalepení klapek byli všechny vyklopené ve stejném úhlu. Tackitem jsem si upevnil středovou klapku k trupu a nalepil uchycení, podle toho jsem nastavil i to na křídlech.


Dokončení hrubé stavby

Jako další jsem nalepil antenní sloupek před pilotní kabinou, slepil kapotáž motoru, nabarvil palubní zbraně a vložil do jejich krytu, který jsem nalepil na trup. Stínítko palubní desky jsem nabarvil společně se zaměřovačem a poté nalepil čelní štítek kabiny. Další části byli závěsníky na křídla, které jsem nalepil na místa a na ně leptané díly. Na spodek jsem vlepil čirý díl průzoru pilota a jeho ohraničení z leptu.


Celý model jsem následně přestříkal surfacerem 1000 abych sjednotil povrch. Pak následovalo barvení modelu barvami GSI. Jelikož jsem už na začátku věděl, že budu stavět model s odsunutými překryty kabin, použil jsem díl uzavřené kabiny pro zakrytí kabiny při barvení.


Dekály

Po vyschnutí barev jsem model přetřel sidoluxem, nanesl obtisky, ty jsem nanášel za pomoci vodiček GSI.

Celý model jsem znovu přetřel sidoluxem a napustil spáry washem, horní a boční plochy darkem a spodní neutrálem od MIGa. Pak jsem začal s nalepováním klapek, přičemž jsem zjistil, že na jedné straně mám jiný úhel jejich vyklopení. Naštěstí to nebylo nic hrozného a podařilo se mi toto nastavení upravit. Celý model jsem přestříkal matným lakem Revell.


Bomba

V tuto chvíli jsem se rozhodl pro vyzbrojení středovou bombou, původně jsem chtěl nechat model bez bombové výzbroje. Díly bomby jsem slepil k sobě, odbrousil obruč, tu jsem nahradil dílem z leptané sady, sestavil stabilizátory a nalepil s dalšími díly z leptů.


Dokončení

Při vlepování lafety se zbraněmi střelce se mi podařilo ztratit jeden nábojový pás, takže jsem druhý rozřízl napůl a nalepil na zbraně. Další nepříjemnost, která se mi stala, byla při vlepování čirého dílu do náběžné hrany křídla. Ta mi odlétla z pinzety těsně před umístěním na místo (nepodařilo se mi i tento díl dohledat). Zasklení jsem vytvořil navrstvením Herkulesu.


Dalším krokem bylo odmaskování, nalepení překrytů kabin a natažení antény od sloupku na SOP, antén na křídelních sloupkách, výfuky, středovou bombu. Jako poslední věc bylo třeba vytvořit signalizační světla na spodní část trupu. Kolega mi z čirého plastu vyrazil kolečka o průměru 2mm, ty jsem nabarvil a nalepil na místo (v návodu v části kamuflážních schémat není uvedeno jejich umístění ani jak jsou barevně umístěné). Zde je třeba se řídit fotkama.


Závěr

Závěrem bych řekl, že tato stavba pro mě byla výzvou, hlavně co se týká množstvím leptaných dílů a jejich kompletace. S doplňky, které Eduard pro tento model vyrobil, se nechá postavit velmi hezká zmenšenina stroje bojujícího v Pacifiku.


Jiří 'Novis' Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za vzorek k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Stavební recenze | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.