1/100 Bell UH-1H Gunship – Revell

19.5.2016 - 2 666 přečtení

Box

Dnes se podíváme na novinku od Revellu v méně obvyklém měřítku.

Sekáč vietnamský

Roman "Randalf" Kresta

Název: Bell® UH-1H® Gunship
Výrobce: Revell
Měřítko: 1/100
Kat.č.: 04983
materiál: plast

1/100?

Měřítko 1/100 dnes nepatří mezi nejobvyklejší, byly však doby, kdy setinky byly hodně v kurzu, hlavně díky někdejší východoněmecké firmě VEB Plasticart. Revell se k tomuto měřítku vrací, či jen zkouší, zda se to ujme?

Historie typu

Prototyp Bell_XH-40 Vrtulníky UH-1 (UH = Utility Helicopter, tj. víceúčelový vrtulník) byly vyvinuty pro americkou armádu ze strojů řady Bell Model 204 z roku 1955.

První prototyp tohoto modelu pod označením XH-40 vzlétl 22. října 1956 a zásadní změna proti doposud vyrobeným vrtulníkům bylo použití turbínového motoru. Původní označení stroje až do roku 1962 bylo HU-1 a odtud přezdívka "Huey" (oficiální název Iroquois se nikdy neujal). První vrtulníky šly do služby v roce 1959.

Vrtulníky UH-1 se staly symbolem účasti USA ve válce v jihovýchodní Asii a hlavně v jižním Vietnamu. Ve Vietnamu činnost UH-1 sestávala zejména z přímé podpory pozemních vojsk v mnoha variacích - jednak přeprava a výsadky, evakuace raněných, vyhledávání a záchrana sestřelených pilotů, elektronický boj i boj s pozemními cíli.

Právě poslední určení je předlohou tohoto modelu, stroje určené pro boj s pozemními cíli byly vybaveny raketomety, granátomety a kulomety a dostaly přízvisko Gunship. Verze UH-1H bylo vyrobeno téměř 5000 kusů a slouží/sloužila ve více než 50 letectvech světa. Celkově bylo v letech 1956–1987 vyrobeno přes 16 000 kusů různých verzí a slouží dodnes.

Stavebnice

Stavebnice je balena v nové elegantní krabici, která už na první pohled zaujme. Na zadní straně přebalu nalezneme pár fotek a hlavně seznam barev, potřebných ke stavbě.
Box

Krabice s bočním otvíráním obsahuje sáček s výlisky, obtisky a návod. Dva rámečky z podivně zeleného plastu a jeden průhledný vypadají čistě a na menší měřítko i dostatečně detailně.

Menší měřítko většinou nabízí méně dílů a s detaily to taky nebývá vždy optimální. Zde jsou však detaily propracovány velice slušně, konstrukce modelu dokonce umožní mít otevřené boční dveře do nákladní kabiny a rovněž interiér potěší. Motor i rotor taktéž nezaostávají za zbytkem modelu, který vypadá dobře i z pohledu stavby, jenž nebude moc náročná.

Stejně tak čiré díly jsou na slušné úrovni.

Návod

Změna designu nepostihla jen obal stavebnice, ale i stavební návod. Ten je nově barevný a přehledný, včetně barevného rozlišení použitých barev, takže sbohem černobílé perovky, ve kterých jsme se občas ztráceli.

Zbarvení a obtisky

Stavebnice nabízí jen jednu kamufláž, konkrétně jde o Bell UH-1H, Wasp Platoon, 116th Assault Helicopter Company Hornets, Vietnam 1967.

Obtisky nejsou příliš rozsáhle, vypadají dobře a obsahují i palubní desku.

Hodnocení

Měřítko je sice méně časté, ale to není na škodu. Pěkně zpracované detaily a nenáročná stavba nabízejí i méně zkušeným modelářům jistý a rychlý výsledek, který obohatí každou vitrínu, ve které by tento typ určitě neměl chybět. Mohu s klidem doporučit vaší pozornosti.

Roman "Randalf" Kresta
MK Apolo Kopřivnice

Redakce ModelWebu děkuje firmě Corfix za poskytnutí vzorku pro recenzi.

Rubrika Corfix, Revell, Vrtulníky - Náhledy do krabiček | 1 komentář

Komentáře

1 odpověď k článku “1/100 Bell UH-1H Gunship – Revell”

  1. Jakub "Kubouš" Jirásek napsal:

    Ona to není úplná novinka, jen přebal kitu z 90. let, mám ho doma už pár let postaveného.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.