Na zrazeném nebi – Jiří Fiedler

14.5.2016 - 1 870 přečtení

na zrazeném nebi obal

Vydavatelství  Libri vydalo netradiční encyklopedii  s předlouhým názvem a velmi zajímavým a hodnotným obsahem...

Na zrazeném nebi

Encyklopedie československého vojenského letectva
za branné pohotovosti státu na podzim 1938

Olda Homola


Úvodem

Události roku 1938, tedy zejména jeho druhé poloviny, jsou značně probíraným tématem různých historických rešerší či publikací a dalo by se říci, že jsou svým způsobem i naším národním traumatem. Nejspíše i z tohoto důvodu se stále objevují nové a nové knihy, tu více, tu méně odborně a kompletně popisující toto období. Jedním z nejnovějších počinů vydavatelství Libri je i encyklopedie s názvem "Na zrazeném nebi".


O autorovi

Autor této encyklopedie, Jiří Fiedler, se v roce 1988 podílel na rozsáhlém projektu časopisu "Letectví a kosmonautika" s názvem "Vojenská letectva v době mnichovské krize", kde byla poprvé představena podrobnější organizace, velitelský sbor a výzbroj československého letectva.


Kniha

Publikace menšího formátu o téměř 440 stranách  primárně pokrývá období od září do prosince roku 1938. Encyklopedickou formou, tedy pod jednotlivými hesly či písmeny, jej pokrývá do nejmenších podrobností.

Můžeme zde nalézt nejen kompletní přehled leteckých pluků, letek a setnin a jejich techniky, ale i jména velitelů, letiště a místopisná data,podpůrné jednotky jako např. radiotelegrafické a povětrnostní stanice, technické letky, náhradní technické letky...


Publikace jde dokonce do takových detailů, jako jsou krycí jména jednotlivých velitelství leteckých pluků, letek aj. Encyklopedie je tvořena několika druhy hesel, vytvářených se snahou o jednotné množství informací tak, aby měl čtenář možnost vzájemného srovnání. Hesla jsou vzájemně provázána odkazy, u vojenských jednotek jsou graficky odlišeny jednotky mírové branné moci a mobilizované jednotky válečné armády. Z tohoto důvodu je velmi vhodná pro soukromého badatele, méně však pak pro modeláře.


V této publikaci nenajdete kopu fotek v HD kvalitě a kompletní seznam sériových čísel a kódových označení všech používaných letounů.


Možná úskalí při vyhledávání dat

Encyklopedie je více vhodná pro osoby, jež se již nějakým způsobem v dané problematice a daném období orientují.


Dám příklad - pokud budu hledat kódové označení Aera MB200 od 81. polní letky, heslo "Polní letka 81" mi v tomto moc nepomůže - tam naleznu odkaz, ke kterému mobilizačnímu tělesu podléhala a kde měla základny.


Musím si tedy vyhledat jejího faktického předchůdce, jímž byla "81.letka" (já vím, působí to jako slovíčkaření) a najít si heslo "Letka 81" a pod tímto pojmem najdeme detailní info o této jednotce, včetně identifikačního kódu.


Nicméně, jakmile si jednou zvyknete na strukturování informací, bude vyhledávání intuitivní.


Závěr

Velmi dobrý počin pro všechny amatérské badatele/historiky, a nebo jen pro všechny jež se zajímají o dané historické období. Nic kompletnějšího a komplexnějšího nebylo dosud vydáno!


Olda Homola


Redakce ModelWebu děkuje vydavatelství  Libri za poskytnutí vzorku pro recenzi. Redakce nezodpovídá za obsah příspěvku, názory autora se mohou od názoru redakce lišit.


Rubrika Knihy/publikace, Vydavatelství Libri | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.