1/200 Doplňky pro modely lodí od firmy Karton Models

2.5.2016 - 2 373 přečtení

kartonmodels-cz

Na můj pracovní stůl přistály doplňky od výrobce doplňků KARTON MODELS...

Doplňky pro lodě z papíru?

Zdeněk Krčmář


Úvodem

Na můj pracovní stůl přistály doplňky od výrobce doplňků KARTON MODELS. Jak již název firmy napovídá, zabývá se tato firma a zároveň i e-Shop především uspokojováním tužeb a potřeb pro "papírové" modeláře. Jelikož i firmy zabývající se výrobou plastikových modelů pronikly do měřítka, které bylo dříve doménou papírových modelů lodí, můžeme z nabídky této firmy čerpat i my "plasťáci" Jelikož jsem už před psaním tohoto článku firmu znal a její výrobky používám na mých dvoustovkách, můžu do tohoto článku přidat i několik fotek z použití výrobků této firmy.


Vhodné doplňky

Modelář určitě rád použije na svůj model stupačky, které najdeme pod katalogovým číslem KMS-007. Maličká planžetka obsahuje celkem 88 kusů stupaček. Nevím jak je tomu s naznačením jejich umístění na papírových modelech, ale jako "plasťák" bych určitě přivítal šablonu k předvrtání otvorů pro jejich umístění na modelu. Šablona by mohla být i jako samostatná položka v nabídce výrobce.

Pokud na svůj model potřebujete stupačky "plastické" čili jejich pochozí část je ohnutá směrem dolů, můžete použít set KMS-006. Počet stupaček zde narostl na 105 ks, ale šablonku zde také nenajdete.

Pro stavitele německých bitevních lodí nabízí výrobce model radaru, který určitě splní svou roli lépe než ten co nabízí v leptech Trumpeter v modelu Bismarcka. V setu KMS–011 najdeme jeden kus radaru na jedné menší planžetce.

A dostáváme se k tomu nejlepšímu co mi dnes výrobce předložil a to sloupky zábradlí. Můžeme si vybrat sloupky dvouřadé KMS–002 nebo třířadé KMS–001. Dříve byly nabízeny z velmi tvrdého materiálu, se kterým se sice dobře pracovalo, ale modelář si musel hlídat odvrtání děr.

Dost se mi stávalo, že jsem neměl otvory vyleptány a při případném odvrtávání jsem se docela zapotil. Dnes jsou již sloupky vyleptány z klasického materiálu a ve "své" planžetě jsem nenašel žádnou zmiňovanou chybu.

Po instalaci sloupků na model stačí otvory prostrčit rybářský vlasec a máme hotové zábradlí, které vypadá rozhodně lépe než klasické leptané. Já jsem tyto sloupky použil na model USS MISSOURI a k protažení jsem použil vyrovnaný měděný drátek (viz. Foto).


Závěrem

Pokud stavíte modely lodí v měřítku 1:200 a nepoužíváte velké doplňkové sety, případně se vám některých dílů nedostává, navštivte stránky KARTON MODELS, možná na nich najdete to co právě potřebujete.


Zdeněk Krčmář


Redakce ModelWebu děkuje firmě KARTON MODELS za poskytnutí vzorků pro recenzi.


Rubrika Karton Models, Lodě - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.