1/48 MiG-31B/BS – AMK

7.4.2016 - 4 873 přečtení

01 88008

Nová varianta modelu sovětské přepadové stíhačky MiG-31 v měřítku 1/48 od čínské firmy AMK, která již brzy bude na pultech modelářských prodejen.

The show must go on...

Jaroslav 'Tango' Hátle


Model: MiG-31B/BS
Výrobce: AvantGarde Model Kits (AMK)
Měřítko: 1/48
Materiál: plast
Katalogové číslo: 88008


Úvodem

01 88008

Před několika měsíci jsme se mohli seznámit s modelem MiGu-31BM/BSM od AMK v měřítku 1/48, i s jeho stavbou. Díky vstřícnosti zástupce AMK pro Českou republiku, firmy Annetra s.r.o. se nám nyní naskýtá možnost seznámit se s novou variantou modelu – původním provedením MiG-31B/BS.


Stavební díly

Stavebnice celkem obsahuje 25 různě velkých rámečků ze šedého plastu, dva rámečky s průhlednými díly, štítek s lepty a dva obtiskové aršíky. S většinou rámečků jsme měli možnost se seznámit již v recenzi stavebnice modernizované verze MiG-31BM/BSM, proto se samozřejmě nejprve seznámíme s rámečky novými, původní však neopomeneme.


Rámeček K obsahuje podkřídelní zbraňové závěsníky. Vedle čtveřice základních závěsníků obsahuje i jeden pár vícenásobných adaptérů APU-60-II, každý pro dvojici protiletadlových řízených raket R-60.

Rámeček M obsahuje palubní desky s původními analogovými přístroji a malými monochromatickými displayi a díl pod čelním štítkem kabiny. Rámeček je, stejně jako v předchozí variantě modelu, odstříknut společně s rámečkem L.

Rámeček J z průhledného plastu je sice ze shodné formy, ovšem tentokrát je odstříknut z plastu kouřové barvy. Obsahuje příkladně průhledný překryt kabiny, jak jednodílný pro uzavřenou kabinu, tak i dělený pro kabinu otevřenou, dále světlomety nebo kryt IČ čidla. Vzhledem k tomu, že řada zasklení světlometů, čidel a podobně nemůže být v kouřové barvě, je v modelu přibalen tentýž rámeček i v čirém provedení.

Nový je i aršík s leptanými díly, byť je označen stejnými písmeny PE. Vedle dosavadních tři dílů - katapultážní madla obou sedaček a zpevnění výklopného periskopu zadního překrytu, tentokrát obsahuje i upínací pásy sedaček a fázovanou anténu radiolokátoru Zaslon.

Odlišná je i sestava podvěsné výzbroje. Základní výzbroj MiGu-31, čtveřice protiletadlových raket dlouhého dosahu R-33 je shodná, jako v předešlé variantě modelu, ostatní se však liší.


Raketa R-40TD s dosahem 25 km a infračerveným navedením, původně určená pro MiG-25, je ve stavebnici ve dvou kusech.

Protiletadlová raketa s pasivním infračerveným navedením R-60, dobře známá i z výzbroje ČSLA, AČR i ASR, je ve stavebnici obsažena ve čtyřech kusech.

Všechny rakety jsou precizně zpracované se spoustou krásných detailů. Stopy po vyhazovačích a dělící rovina jsou vyladěny na minimum, vyhazovače jsou navíc umístěny na nepohledových plochách.


Ostatní rámečky jsou shodné s modelem předešlé, modernizované verze MiG-31BM/BSM, přesto nebude od věci si je stručně připomenout:


Rámeček A obsahuje díly křídel. Horní poloviny křídel jsou spojeny plastovým roštem, který zajistí správnou geometrii křídel.

Rámeček B představuje horní část trupu i s částí horní poloviny křídel.

Rámeček C obsahuje především svislé ocasní plochy i s vnějšími boky zádě trupu a vztlakové klapky ve sklopené poloze. V předešlé variantě modelu mě nemile překvapily propadliny na vrcholcích SOP, což byly jediné zaznamenáníhodné propadliny na celém modelu.


Velmi potěšující je skutečnost, že výrobce tento nedostatek odstranil, a v současných výliscích není po propadlinách ani památky. Zdá se, že stejně tak je opraveno i přílišné ztenčení materiálu v místě uložení vložky s čepem SOP, kde v lince rytí na lícové straně původně vyhřezávalo lepidlo.

Rámeček D představuje celou spodní vanu trupu od hrdel sacích kanálů po záď trupu.

Rámeček E obsahuje příď trupu, radom a vnější část sacích kanálů. Díl přídě trupu je vylisován v jednom kuse, přičemž stopy dělení forem jsou vidět pouze náznakem. Nicméně zespodu zůstává jediná linka paneláže na celém modelu, která je zalitá a vyžaduje protažení rydlem.

Rámeček F je v modelu obsažen dvakrát a obsahuje výtokové trysky motorů, forsážní prstence, oběžná kola turbín a podvozková kola.

Rámeček G obsahuje díly motorů, část dílů podvozkových šachet a část vnitřních dílů sacích kanálů.

V rámečku H nalezneme vnitřky sacích kanálů, vanu a přepážky kokpitu, zadní šachtu raket R-33 a díly hlavních podvozkových šachet.

Rámeček UA je ve stavebnici rovněž obsažen dvakrát a obsahuje díly vystřelovacích sedaček K-36.

Rámeček I obsahuje vodorovné ocasní plochy, sloty ve sklopené i letové poloze, spodní kýlovky, klapky v letové poloze nebo aerodynamické hřebeny na křídle.

Rámeček L obsahuje bočnice kokpitu, aerodynamické brzdy, kryty podvozku, podvozkové nohy, vnitřky překrytů kabiny, kryt kanónu nebo blatníky příďových kol.

Shodná s předešlou verzí modelu je protiletadlová raketa dlouhého dosahu, zkonstruovaná právě pro MiG-31, poloaktivně radiolokačně naváděná R-33 s dosahem 120 km. Ve stavebnici je obsažena ve čtyřech kusech. I když to na první pohled nevypadá, tělo rakety je uvnitř duté.


Obtisky

Obtisky jsou rozmístěny na dvou aršících. Menší (ale jen o trochu) aršík obsahuje výsostné označení a prvky markingu. Zapomenuto není ani na těsnění skel překrytu kabiny v barvě žvýkačky Pedro.

Větší aršík obsahuje kompletní popisky letounu i podvěsné výzbroje.


Stavební návod

V okamžiku psaní tohoto článku stavební návod ještě nebyl k dispozici, nicméně myslím, že s velkou mírou pravděpodobnosti mohu říct, že bude vycházet z návodu předešlé verze, která přehledně a bez zádrhelů provedla stavbou celého modelu.


Kamuflážní schémata

Stavebnice umožňuje výběr ze tří kamuflážních schémat, dvou letounů Vzdušných sil Ruské federace (VVS RF) a jednoho letounu Vzdušných sil Kazachstánu. Všechny jsou zbarveny šedou barvou na všech plochách:

  1. MiG-31B "modrá 73" VVS RF s ex-sovětskými výsostnými znaky, cvičná jednotka z 3958. základny Savaslejka.
  2. MiG-31BS "modrá 16" VVS RF s novými ruskými znaky a nápisem VVS Rosii na SOP, 21. Gardová smíšená letecká divize, základna Čeljabinsk-Šagol, rok 2014
  3. MiG-31BS "červená 23", Kazašské vzdušné síly, základna Karaganda, rok 2012


Závěr

Nejnovější model MiG-31B/BS od firmy AMK ve všem dobrém navazuje na předešlou variantu MiG-31BM/BSM. Stejně jako u předchůdce jsou díly vylisovány čistě, s množstvím detailů, krásným rytím a prakticky bez povrchových vad. Jelikož většina dílů je shodná s předešlou variantou modelu, už teď mohu říci, že díly do sebe budou zapadat jako Lego a stavba pujde rychle od ruky.


Myslím, že článek mohu směle zakončit konstatováním, že dobrého není nikdy dost...


Jaroslav 'Tango' Hátle
SPL Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě Annetra s.r.o. za poskytnutý vzorek k recenzi.


Rubrika AMK, ANNETRA s.r.o., Letadla - 1:48, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.