1/48 Doplňky pro MiG-31 BM/BSM od AMK – Eduard

26.2.2016 - 3 665 přečtení

eduard_logo

I krásný model si nějaký doplňky zaslouží...

... ale moc toho není!

Bohumír "Bill" Bílek


Úvodem

Koncem roku 2015 vydala firma AMK mnoha lidmi očekávanou stavebnici MiG-31 BM/BSM v měřítku 1/48. Před vydáním stavebnice běžela docela veliká mediální masáž, která mnoho lidí namlsala. O této stavebnici se můžete dočíst hned ve dvou článcích zde na Modelwebu. Jedním je náhled do krabičky a druhým, jak se staví. Další velmi zajímavá je rychlostavba od rodinného dua Turbokachen.


Jak již Jaroslav "Tango" Hátle předeslal v prvním svém článku, tak firma Eduard začátkem roku opravdu vydala trochu těch doplňků pro model. A když říkám trochu, tak to myslím vážně, jelikož na to, jak je ten model velký a kolik dílů stavebnice obsahuje, tak toho na planžetách moc nenajdeme.


Eduardí doplňky pro MiG-31 BM/BSM

Eduardi nabízí celkem tři sady. Jednu velikou sadu, ve které je planžeta barevných plechů do interiéru a druhá planžeta nebarvená s díly na exteriér a další části modelu. Poté vydali samostatnou sadu označovanou jako ZOOM s barvenými díly do interiéru a sadu s maskami.


Sadu ZOOM nebudu samostatně rozebírat, protože je obsažená ve veliké sadě.


49752 MiG-31 BM

Set: MiG-31 BM
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/48
Kat. číslo: 49752


Jak jsem již napsal výše, tato sada obsahuje dvě planžety leptaných dílů. Jednu barevnou a jednu nebarvenou.


Barvená planžeta obsahuje díly na sedadla, palubky a bočnice kokpitu. Rozměrově lepty sedí. Díly na palubky a bočnice jsou pěkně natištěné. I když si dovolím tvrdit, že kdyby si človíček sehnal obtisky budíků a měl pevnou ruku na vybarvení, tak by nebyl důvod proč nahrazovat stavebnicové díly, ty samy o sobě jsou moc pěkné. Bohužel chybí pouze zmiňované obtisky budíků.

Druhá planžeta je nebarvená. Dominují jí dva díly, ze kterých složíme trysky a dva forsážní prstence. Dále zde najdeme lepty na jednu stěnu podvozkové šachty a to je z větších dílů vše. Ostatní jsou různé antény a jiné drobotě na exteriér.


EX489 MiG-31BM

Set: MiG-31BM
Výrobce: Eduard M.A.
Měřítko: 1/48
Kat. číslo: EX489


Eduardi připravili i masky na kabinu a jiné čiré díly. Na aršíku najdeme krycí masky pouze na kabinu a další čiré díly. Primárně jsem vyzkoušel celoplošné masky, jestli sedí jak mají, protože ty se nijak upravit nedají. A musím konstatovat, že sedí. Ostatní masky, které ohraničují skla, se dají trochu regulovat na správné pozice. Ale ani s těmi není problém.

Někdo by mohl namítnout, proč se na aršíku nevyskytují i masky na kolečka, jak tomu většinou bývá. Ale zde by to bylo zbytečné. Disky na kolech se dolepují zvlášť, takže stačí trochu přemýšlet a nabarvit je zvlášť.


Spíš by stálo za pozornost růžové těsnění kolem rámování kabiny. Na to by se masky hodily, protože v obtiscích toto není. Objeví se to podle náhledů, až u stavebnice další verze tohoto stroje, kterou firma AMK teprve vydává.


Závěrem

Tím jak se stavebnice neustále zlepšují, tak je i stále větší dilema, jestli nějaké díly stavebnic vůbec nahrazovat plechem. Ale i když bych nenahrazoval palubky a ostatní palubní přístroje, tak tato sada má opodstatnění. Postroj na sedadla je potřeba a ostatní díly modelu opravdu jen prospějí.


Bohumír "Bill" Bílek
KPM Kaznějov


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard M. A. za vzorky k recenzi.Rubrika AMK, Eduard, Letadla - 1:48, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.