100 let Velké války 1914 – 1918

2.1.2018 - 417 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

2.1.1918 – Pokračují Brest-Litevská jednání....

Vzniká Ministerstvo letectví

Libor "Hellboy" Mužík

Dělostřelectvo Rakousko-uherské armády ostřeluje Castelfranco a Veneto (západně od Trevisu) při ostřelování byly zasaženy i nemocnice kde došlo k mnoha obětem na životech.

 

 

Pokračují jednání mezi Ruskem a Trojspolkem v Brestu-Litevském. Zatímco ruská strana se neustále snaží oddalovat ukončení rozhovorů doufaje v revoluci proletariátu v Německu a západní Evropě, Německo potřebuje uvolnit jednotky vázané na Východní frontě. Hlavní sovětský vyjednávač Trockij hájí "zpoždění pro zpoždění"  a nejrůznějšími obstrukcemi (například výměnami členů komise) se snaží sabotovat jednání, němečtí vyjednavači  začínají přicházet s radikálnějšími návrhy o odstoupení ruské části Polska a navrácení pobaltských států zpět do německé sféry vlivu. To formulují i do návrhů budoucí mírové smlouvy předkládané sovětským vyjednávačům. Na to reaguje Ústřední výbor Sovětu, a ve svém prohlášení zcela odsuzuje německý návrh o míru mezi Centrálními mocnostmi a Ruskem.

 

 

Dnem 2.1.1918 je ustaveno Ministerstvo letectví (Air Ministry). Vzniká jako orgán nahrazující komisi pro letectví, která působila jako prostředník mezi Admiralitou a War Office. Ta se celou dobu potýkala s malou efektivitou kritizovanou oběma zůčastněnými stranami která skončila ve válečných letech tím že se výbor ani jednou nesešel. Nedostatek koordinace způsoboval vážné problémy které vyvrcholily v roce 1916 nedostatkem leteckých motorů ohrožujícím výrobu letadel ale také neefektivností koordinace protiletecké obrany Britských ostrovů. V reakci na to byla 15. února 1916 vytvořena společná komise pro námořní a vojenskou službu která měla zajišťovat koordinaci materiálu a součinnost vojenských jednotek. Tento výbor byl nazván Joint War Air Committee ale jelikož neměl v podstatě žádné pravomoci vbyla jeho efektivita taktéž nulová. Po pouhých osmi setkáních se Lord Derby, předseda výboru konstatoval nemožnost spolupráce a navrhl vytvoření samostatného kabinetu. Předsedou Air Ministry se stává Harold Sidney Harmsworth, 1. vikomt Rothermere, Náčelníkem štábu (Chief of the Air Staff) se stáváGenerálmajor Sir Hugh Trenchard.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

2.1.a Austria-Hungary s main field mountain gun
2.1.a Austrian-Hungarian artillery
2.1.a Skoda Gebk M15 21
2.1.b Lord_Rothermere
2.1.b Sir_Hugh_Trenchard

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.