1/72 Fw 190A-8 w/universal wings – Eduard

30.12.2017 - 1 068 přečtení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Firma Eduard vydala stavebnici Fw 190A-8 ve variantě s universálním křídlem...

I křídlo může být universal!

Jiří "Novis" Novák


Úvodem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Model: Fw 190A-8 w/universal wings
Výrobce: Eduard
Měřítko: 1/72
Kat. č.: 7443


Fw 190A-8 - jedná se o nejpočetnější verzi letounu FW 190, které bylo vyrobeno 1382 kusů. Novinky oproti verzi A-7 zahrnují zařízení MW 50 (zvýšení výkonu vstřikováním metanolu a vody do motoru) s nádrží o objemu 115l (došlo ke změně těžiště, a proto byl závěsník ETC 501 posunut o 20 cm vpřed) a přepracování elektroinstalace.


U Fw-190A-8 se velmi rozšířilo zvýšení plnicího tlaku (u země z 1,42 ATA na 1,58 ATA, na druhý stupeň kompresoru motor pracoval dokonce s plnicím tlakem 1,65 ATA) - zjednodušeně řečeno pak lehce upravený motor BMW-801D-2 podával vyšší výkon a to až 2050 PS u země. Stroje s původním a upraveným motorem pak sloužily vedle sebe a nebyly typově nijak odlišeny. Standardně byla verze A-8 vybavena pancéřováním důležitých částí jako u bitevních variant. Na několika letounech se zkoušely netradiční zbraně SG 113A Förstersonde, SG 117 Rohrblock, SG 116 Zellendusche a Ruhrstahl X4.


Stavebnice je balena do charakteristické krabice s horním víkem. Krabice obsahuje dva rámečky ze šedého plastu s cca.117 díly a jeden rámeček z čirého plastu s 8 díly.

no images were found


Rámeček A

V tomto rámečku jsou umístěné díly jako vrtule, vrtulový kužel, kola podvozku, povozkové nohy, kryty podvozku, díly podvozkových šachet, přídavné nádrže. Dále zde máme motor, pancíř olejové nádrže, pancéřový kryt chladiče, ostruhové kolo s vidlicí, antény pro noční stíhací verzi, vanu kokpitu, podtrupový závěsníky a další díly kokpitu.


Rámeček C

Tento rámeček obsahuje obě poloviny trupu, směrovku, výškovky, horní kryt motoru, kryt trupových zbraní, horní díly křídel a spodní díl křídla s částí trupu.


Čiré díly

Zde máme hlavní čtyři díly odsuvného překrytu pilotní kabiny, větrný štítek, zaměřovač a skla dodatečného pancéřování překrytu kabiny.


Návod a obtisky

Návod o dvanáctistranách nás na začátku seznámí s historií letounu. Po otevření je na levé stránce znázorněno rozmístění dílů v rámečcích a tabulka použitých barev. Na dalších sedmi stranách nás návod provede stavbou samotnou. Na dalších dvou stranách jsou pak kamufláže dvou strojů z období 1944 a 1945. Na poslední stránce je pak rozmístění popisek.

Dva aršíky vytištěné u Eduardu z nichž první nabízí marking pro dva stroje, od II./JG300 a 6./JG1. Druhý aršík obsahuje popisky.


Závěr

Na zavěr lze jen konstatovat, že máme před sebou již známý model, který se drží požadavků dnešních modelářů a to se u Eduardu povedlo.


Jiří Novis Novák


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku k recenzi.Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Náhledy do krabiček | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.