100 let Velké války 1914 – 1918

12.9.2017 - 367 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

12.9. 1917 – Další skandál německé diplomacie

Ruský pokus o demokracii...

Libor "Hellboy" Mužík

Francouzský generální štáb odhaduje německé ztráty ke konci července 1917 na 4 miliony vojáků.

 
Přes neustále opakované rakouské útoky drží jednotky italské armády své pozice v severovýchodní Gorizii.

 
Spojené francouzské a ruské vojenské síly po frontálním útoku překračují řeku Devoli tvořící albánskou hranici a posunují frontu o 20 mil ve svůj prospěch.

 
HMSub D7 torpéduje západně od Shetlandských ostrovů německou U-45 KptLtn. Sittenfelda. 43 mužů její posádky zahynulo, přežili 2.

 
K velké nelibosti německého vrchního velení je Rižský záliv stále pod kontrolou lodí ruské Baltské flotily. Ty děly ostřelují německé dělostřelecké baterie na pobřeží Kuronska.

 
Řady ruských leteckých es rozšiřuje poručík Ivan Lojko od 9. aviaotrjada. Další osud tohoto pilota by vydal na dobrodružnou knihu. Po bolševické revoluci bojoval v hodnosti kapitána nejdříve v ukrajinské armádě a posléze už jako plukovník v řadách Wrangelových vojsk. Po porážce kontrarevoluce emigroval do Jugoslávie, kde působil jako letecký instruktor v Novém Sadu. Po částečné amnestii z roku 1924 pro bílé se
vrátil do SSSR, kde byl ovšem obratem zatčen. Ve vězení strávil několik měsíců, než byl propuštěn a přijat do řad VVS RKKA jako instruktor.V roce 1929 byl obviněn ze špionáže a odsouzen na 10 let nucených
prací na Dálném severu. Po pěti letech mu byl zbytek trestu prominut, ale Lojko zůstal na ostrově Vajgač jako inženýr. Zemřel v roce 1936.

 
V Petrohradě je svolána"Všeruská demokratická konference" a její předsednictvo rozhoduje o vytvoření ústavodárného shromáždění které je pověřeno vypracováním budoucí demokratické ústavy. Ústavnímu shromáždění předsedá profesor N.I. Lazarev a historik V. M. Gessen. Očekává se, že prozatímní vláda bude i nadále spravovat Rusko, dokud ústavní shromáždění neurčí budoucí formu vlády.

 
Ministr zahraničí Honorio Pueyrredón prohlašuje německého diplomata Karla von Luxburga ze "personu non grata" v Argentině a je vyzván k okamžitému opuštěné hostitelské země. Důvodem k tomuto opatření je rozluštění tajných depeší posílaných do Berlína, ve kterých požaduje aby byly některé argentinské lodě "spurlos versenkt" - zničeny beze stopy. Tento diplomatický incident byl důvodem ke vstupu zatím neutrální Argentiny do války na straně dohodových mocností.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

12.9a
12.9aa
12.9aaa
12.9b D7
12.9c Ivan_Loyko
12.9d Karl_Ludwig_Graf_von_Luxburg

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.