100 let Velké války 1914 – 1918

4.9.2017 - 471 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

4.9. 1917 – Kauza Morel  paralyzuje francouzskou politiku

Německé bombardéry nad Británií

Libor "Hellboy" Mužík

V noci na 4. 9. podnikají německá letadla velký nálet na základnu Royal Navy v Chathamu. Při bombardování zahynulo přes 120 příslušníků  námořnictva a značný počet jich byl zraněn. Současně byly základny na pobřeží  ostřelovány i ponorkami.

 
Při nočním náletu na Verdun,je bombardováno stanoviště Červeného kříže.

 
Dva sestřely pro Edwarda Mannocka: dopoledne jeden DFWC východně od Lensu, odpoledne další stroj stejného typu, jehož posádka padla do zajetí  v blízkosti Vimy.

 
Německé bombardéry podnikají další nálet na Londýn, umírá 19 lidí a dalších 71 je zraněno.

 
Ruské vojenské jednotky na Rižské frontě jsou zatlačovány stále hlouběji do svého území. Frontová linie mezi nimi a německými vojsky je již přes 30 km hluboko za Rigou směrem na Petrohrad.

 

 
Pokračují i nadále boje mezi italskými a rakousko-uherskými jednotkami na frontě u Gorizie. Italským silám se daří obsadit Mt. Gebriele a zajímají přes 1 600 Rakouských vojáků.

 

 

K šestiměsíčnímu trestu vězení je odsouzen levicový poslanec Liberárně demokratické strany a novinář Edmund Dene Morel. Edmund Morel byl příznivec předválečný Německa a pacifista. Nesouhlasil se vstupem Francie a Británie do války po napadení Belgie Německem. V reakci na to založil Svaz demokratické kontroly, nátlakovou organizaci která měla mimo jiné zabránit tajnému diplomatickému vyjednávání zemí, veškerá zahraniční politika měla být neustále pod veřejnou kontrolou, po skončená války měla být neprodleně založena mezinárodní organizace s právem zabránit všem budoucím vojenským konfliktům. Dalším prosazovaným bodem stanov organizace byl zákaz jakéhokoliv ponížení a podmínek pro poražené národy, zákaz jakékoliv úpravy hranic a zákaz válečných reparací vůči vítězům. Za své aktivity byl veřejně chválen dalšími významnými pacifisty jako byli například Edmund Dene Morel či spisovatel Romain Rolland. Za své veřejné aktivity byl nazýván Německým agentem, toto obvinění získalo na důvěryhodnosti ve chvíli kdy byl jeden z jeho blízkých spolupracovníků a přítel Roger Casement obviněn ze zrady a spolupráce s Německem. V srpnu došlo k prohledání Morelova bytu a při té příležitosti byly objeveny důkazy o korespondenci a zasílání tiskovin (mimo jiné i záznamů tajných parlamentních jednání) Romainu Rollandovi do Švýcarska. Tím mu bylo prokázáno porušení zákona "Defence of the Realm Act" z roku 1914 a na základě toho byl odsouzen.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

4.9.a Funeral 1917.jpg_thumb
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
4.9.b Gotha_and_crew
4.9.b Gotha_Bomben
4.9.b Gothas Over London
4.9.c lens_1917_getty
4.9.d E.D._Morel

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.