100 let Velké války 1914 – 1918

3.9.2017 - 612 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

3.9. 1917 – Není tank jako tank....

Ruská evakuace Rigy skončena

Libor "Hellboy" Mužík

Britským jednotkám se daří opět o něco posunout frontovou linii u St. Julien (Ypres).

 
Další sestřel, opět na Fokkeru F.I 102/17, pro Manfreda von Richthofena: Sopwith Pup od No.46 Sqn RFC, jehož pilot Lt. Bird padl do zajetí. Rudý Baron se nicméně stále ještě plně nezotavil ze zranění a tak nastoupil 5. září na dovolenou a zpět na frontu se vrátil až 23. října.

 
Šest německých bombardérů podniká noční nálet na Sheerness. 132 mrtvých 96 zraněných a rozsáhlé materiální škody.

 
Dva sestřely si nárokuje Adj.-Chef Fonck od Esc. Spa 103 v leteckém boji nad Ypres. Není mu však mu přiznán ani jeden, německá strana ale ve velkém souboji nad frontovou linií skutečně přišla o několik letadel. V témže boji si  neúspěšně nárokoval sestřel i velitel Esc.N3 Capitaine Heurtaux, který však byl sám těžce zraněn a k bojovému létání se už do konce války nevrátil.

 
Francouzské velení se odhodlává k masívnějšímu nasazení nové zbraně- tanků. Ty se pokoušení prolomit německou linii mezi Souain-Somme Py. Bohužel tanky St. Chamond nedosahují kvalit britských tanků, díky velkým přesahům korby jsou nestabilní při projíždějí těžkým terénem a mnohdy uváznou při přejíždění zákopů. Situace postupně dospěla tak daleko že vojáci odmítali tyto těžké tanky, ale i tanky Schneider CA1 používat. Díky velkým ztrátám obou typů Francie ve válce potenciál nové zbraně nikdy zcela nevyužije a po válce raději nakoupí britské Mark IV.

 

Severně od Dixmuide padl v souboji s Bristolem F2b od No.48 Sqn RFC HauptmannOtto Hartmann, velitel Jasta 28 a stíhací eso se 7 sestřely.

 

 

Po delší době je relativně úspěšný den pro německé ponorky: UC-50 KptLtn.Seuffera potápí v západní části La Manche velký britský parník LA NEGRAs nákladem potravin (8312 BRT), který se kvůli problémům s kotli opozdil za konvojem HL.2. Na mině U-75 KptLtn. Schmollinga se u Hebrid potopil SS TREVERBYN, jehož celá posádka 27 námořníků zahynula. 15 obětí na životech si vyžádalo i potopení britské RAGNHILD torpédem UB-30 ObLtn.z.S. Rheina. K tomuto datu je ovšem vedena jako nezvěstná s celou posádkou i jedna z německých ponorek, U-66 KptLtn. Muhleho, která se pravděpodobně potopila u Dogger Banku na mině.

 
Ruská armáda zcela evakuuje Rigu. Při odchodu ničí vojenská opevnění, silnice a mosty...

 

Taktickým Rumunským úspěchem končí bitva o Marasesti. Rumunským jednotkám se v ní hrdinským odporem podařilo zabránit obsazení severovýchodní části Rumunska Německýni a Rakouskými vojenskými silami. To pro německé cíle znamenalo nepříjemnou porážku znamenající výrazné oslabení svých sil na jihovýchodní frontě. Rumunsko ztratilo více než 27 000 mužů, z toho 610 důstojníků, zatímco Německo a Rakousko-Uhersko ztratily více než 47 000 lidí.

 
Britské námořnictvo ostřeluje německá opevnění v Bruggách.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 

3.9.a Char_St_Chamond_tank
3.9.a Schneider_CA1_(M16)_tank
3.9.a St Chamond tank
3.9.a st_chamond_french_tank_world-war-one
3.9.b Hartmann
72344-26
3.9.c
3.9.d la_negra_ss

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.