100 let Velké války 1914 – 1918

29.8.2017 - 417 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

29.8. 1917 – Odstupuje loutková Prozatímní státní rada

Focsani v ohni!!

Libor "Hellboy" Mužík

Na západní frontě dochází k dočasnému zklidnění situace, aktuálně neprobíhá žádná velká ofenzíva. Jako by si obě znepřátelené strany vybíraly oddechový čas.

 
Boje pokračují u Focsani. Vojska Německa a Rakouska se snaží využít zmatku v pozicích rumunské armády, který vznikl v důsledku zhroucení ruské části fronty a díky nebezpečí napadení nechráněného křídla
rumunských jednotek v oblasti průlomu fronty. I přes to kladou rumunské síly hrdinský odpor silnějším silám.

 
Odstupuje Komise prozatímní státní rady, pokračující loutková vláda nahrazující Prozatímní státní radu vytvořenou německými a rakouskými vojenskými orgány. Důvodem k odstoupení je nejen nesplněný požadavek rady, aby byla celému území dána větší autonomie, byl vytvořen vlastní vzdělávací systém, ale hlavně vystupňování krize mezi vedením německé armády a polskými legiemi vedenými Josefem Piłsudskim. Krize začala již v červenci 1917, kdy Józef Piłsudski a většina vojáků 1. a 3. brigády legií odmítly složit přísahu věrnosti císaři Vilému II. Na to zareagovaly rakouské vojenské orgány násilným odvedením vojáků polské národnosti do Rakousko-uherské armády a jejich neprodleným odvelením na italskou frontu, zatímco v německé části byli rebelové zatčeni a pozavíráni v zajateckých táborech v Szczypiorno a Beniaminów. Piłsudski sám a jeho náčelník štábu Kazimierz Sosnkowski byli zatčeni 22. července 1917 a internováni v německé pevnosti v Magdeburgu.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi

 

 

THE BATTLE OF MARASESTI, AUGUST-SEPTEMBER 1917
THE BATTLE OF MARASESTI, AUGUST-SEPTEMBER 1917
THE BATTLE OF MARASESTI, AUGUST-SEPTEMBER 1917
29.8.a romanian-soldiers-1917-on-the-front-world-war-one-ww1-romanians
29.8.b Pilsudski
29.8.b Pilsudski_and_officers
29.8.b pilsudski-sosnkowski-magdeburg

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.