100 let Velké války 1914 – 1918

2.8.2017 - 453 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

2.8. 1917 – Vzpoura na  Prinzregent Luitpold potlačena, vůdci popraveni 

HMS Furious se stává první letadlovou lodí

Libor "Hellboy" Mužík

Spojeneckým vítězstvím u Pickelm Ridge končí jedna z částí bitvy o Paschendale (Třetí bitva o Ypres). Britské a francouzské jednotky plní úkol vytyčený plánem, obsazují německou obrannou oblast
do hloubky 3 kilometrů dobývají strategický hřeben mezi Bellewaarde a Pilckem.

 

 

Squadron Commander Edwin Harris Dunning poprvé přistává s letounem Sopwith Pup, (Serial N6452) na palubu lodi. Stane se tak ve Scapa Flow a první letadlovou lodí je HMS Furious, přestavěný lehký bitevní křižník.

 

Britské aviso HMS Ermine se potápí na mině UC-23 v Egejském moři. O život přichází 24 námořníků. 24 lidí umírá v tento den i při potopení francouzského parníku LIBIA u ostrova Ouessant.

 

První sestřel si připisuje Tenente Giorgio Pessi od 91a Squadriglia. Pessi byl dalším poddaným J.V. rakouského císaře, který pozdvihl zbraň proti své vlasti. Rodák z Terstu a student architektury z Vídně si toho byl dobře vědom, nebot’ po dobuválky raději používal pseudonym Giuliano Parvis.

 

 

Námořníci z bitevní lodi Prinzregent Luitpold opouští lod’ a vydávají rezoluci požadující uzavření míru. Velení reaguje zatčením vůdců u vzpoury. Dva z nich, topiči Max Reichpietsch a Albin Köbis, budou později popraveni.Zárověň si však velení uvědomuje, že  je potřeba v zájmu uklidnění situace vyvolat dojem vstřícnosti vůči mužstvu a jmenují  Menagekommission, radu která se má zabývat spouštěčem vzpoury, požadavky na lepší stravování.

 

 

SMS Seeadler je bouří vržen na útesy u atolu Mopelia. Poté, co posádka z lodi zachrání všechno potřebné, je její vrak spálen. Kapitänleutnant Felix von Luckner se 23. 8. vydává s pěti členy posádky na desetimetrovém záchranném člunu pokřtěném SMS Kronprinzessin Cecilie na moře s nadějí, že se zmocní jiné lodi a bude moct pokračovat v korzárské plavbě. Po dobrodružné plavbě a překonání
2300 námořních mil se dostávají až na Fidži, kde budou 21. září zajati místní francouzskou policií (vydávali se za ztroskotané norské námořníky. . . ). Grafa von Lucknera však bude čekat ještě další dobrodružství, stejně jako zbytek posádky a čtyři desítky zajatých námořníků, ponechaných na Mopelii.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

2.8. Dunning_E_H
2.8. Dunning_Landing-on_Furious_In_Pup
2.8. hms_furious
2.8.a Felixvonluckergermanensign
2.8.a S.M.S._Seeadler
2.8.a Seeadler 1
2.8.a Seeadler 2
2.8.a Seeadler kapitan
2.8.b Max Reichpietsch a Albin Köbis

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.