100 let Velké války 1914 – 1918

16.7.2017 - 321 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

16.7. 1917 – Ruská fronta v Haliči se hroutí!!

Politický teror jako program? U  Svazu socialistických revolucionářů maximalistů ano

Libor "Hellboy" Mužík

I v dalším dni pokračují německé protiútoky na Mont Haut u Moronvilles. Opět jsou všechny neúspěšné.

 

Při potopení britských parníků RIBSTON a HENRY R. JAMES na Západních přístupech přichází o život 50 lidí.

 

Harwichský svaz Commodore Thyrwitta podnikl nájezd proti německé pobřežní plavbě u flanderského pobřeží. Výsledkem je 6 potopených dopravních lodí. Tato akce má za následek praktické zastavení lodní dopravy podél holandského pobřeží a zásobování německých jednotek ve Flandrech tak nadále spočívá výhradně na železnici.

 

Severně od Skotska torpéduje U88 dánský parník VESTA. Přestože se stará lod’ potápí během 5 minut, posádce se s vyjímkou 5 mužů, kteří zahynuli při výbuchu, podaří nastoupit do záchranného člunu. Ponorka se mezitím přiblížila a její posádka si se smíchem scénu fotografovala. Šlo o její poslední úspěch i o poslední kořist jejího velitele KptLtn. Schwiegera, strůjce zániku RMS LUSITANIA.  Ponorka byla s celou posádkou potopena 5. září 1917.

 

Dochází ke zhroucení ruské fronty v Haliči. Ruská armáda se bez viditelného důvodu stahuje z nedávno  obsazeného Kaluče a vyklízí i jiné pozice na dotyku s nepřítelem.

 

V Petrohradě vypukají protesty proti prozatímní vládě. Stojí za nimi příznivci zakázané strany Maximalistů (Svaz socialistických revolucionářů maximalistů) radikální organizace prosazující politický teror jako jsou atentáty na státní úředníky, bankovní loupeže, únosy a vraždy bankéřů a průmyslníků, ničení průmyslových podniků. Mnoho členů Maximalistů se v průběhu roku 1917 stává členy strany Bolševiků (budoucí Velké Komunistické strany Ruska).

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

16.7. henry_r_james
16.7. ribston
16.7.a Vesta
16.7.a vesta_sink
16.7.aa schweiger_walther
16.7.b demonstration in petersburg 1917
16.7.b demonstration-on-nevsky-prospekt 1917

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.