100 let Velké války 1914 – 1918

2.7.2017 - 464 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

2.7. 1917 – Bratrovražedná bitva u Zborova

Hoši od Zborova klidně v zemi spíte,
vy se nikdy více domů nevrátíte.

Libor "Hellboy" Mužík

Bombardovací letouny RFC bombardují německé pozice v Bruggách.

 

Britské pěchotní jednotky v okolí Lans jsou nenadálým německým protiútokem donuceny stáhnout se zpět.

 

Úspěšnější jsou u Aisne, kde se daří německé útoky na své linie odrážet.

 

Sestřel číslo 57 pro Rudého Barona: RE8, Serial A3538 od No.53 Sqn RFC, posádka Whatley / Pascoe padla v boji.

 

V Saint Nazaire zakotvil první velký konvoj s americkými vojáky.

 

Silnou dělostřeleckou přípravou začíná bitva u Zborova, součást Kerenského ofenzívy, boj ve kterém se na obou stranách střetli českoslovenští vojáci. Ne ruskou dělostřeleckou přípravu odpovídá Rakousko-uherské dělostřelectvo přesně mířenou palbou způsobující mnohem větší škody než předešlá ruská.Při ní jsou těžce zraněni dva pozdější významní českoslovenští generálové Jan Syrový (přišel o oko) a Otakar Husák. Samotný útok byl zahájen v 9.hodin útokem dobrovolníků z řad příslušníků I.praporu 1.čs.stř. pluku, kteří měli pomocí ručních granátů prorazit cestu mezi drátěnými překážkami. V těsném sledu za nimi postupovali ostatní části brigády.Vojáci útočili v malých skupinkách o šesti až dvanácti mužích a obratně využívali nerovností terénu a rychle postupovali vpřed i přes silný odpor nepřítele. Obranné jednotky Rakousko-uherské armády byly zaskočeny touto taktikou. Za 1.střeleckým plukem vyrazily do boje ze zákopů i 2.čs.stř. pluk a 3.čs.stř.pluk.kolem 11.hodiny obsadily již roty 1.pluku i vytčenou kótu 392, čímž byl vlastně splněn zamýšlený původní cíl útoku. Prapory brigády se však nezastavily a pokračovaly v postupu dále. 2.čs.stř.pluk spolu s II.praporem 3.čs.stř.pluku úspěšně bojem zmocnily kóty 388 a dobyly vesnici Cecová. Zaskočený nepřítel ustoupil až za řeku Malá Strypa na výšiny, kde se pokusil zaujmout nová obranná postavení.Československá střelecká brigáda prolomila u Zborova frontu nepřítele a úspěšně pronikla až za třetí obrannou linii nepřátelských pozic, čímž postoupila až o 5,5km do území nepřítele.

Proti Československé střelecké brigádě zde stály část 86. pěšího pluku a 6. pěšího pluku 32. uherské pěší divize a rakouské pěší pluky č. 35 (plzeňský) a č. 75 (jindřichohradecký) z 19. pěší
divize o síle asi 5500 mužů.

Výsledek bitvy měl obrovský politický ohlas nejen u ruské veřejnosti a vojenských částí, ale i v zahraničí.
Zborovské vítězství podpořilo myšlenku Československého zahraničního odboje, čímž do rukou čs. politických představitelů (T.G. Masaryk, E.Beneš, M.R.Štefánik ad.) dalo pádný argument pro uznání
nároků Čechů a Slováků na svobodný společný stát, ale podpořilo i rychlé tvoření Československého vojska nejen v Rusku, ale i ve Francii a Itálii.

Smutnou skutečností zůstává, že někteří padlí nepřátelé legionářů byli Češi z výše uvedených pluků rakousko-uherské armády č. 35 a č. 75. I legionáři si uvědomovali tragičnost celé situace.

Plk.Švec: „Za třetí traversou už nás čekali. Viděl jsem, jak zugsführer vytáhl z bojnice vintovku a namířil jí přímo, jak jsem cítil, na mou hruď. Já však nedal se překvapiti, strhl svou vintovku k pravému boku a mechanicky spustil kohoutek. Vypuštěný náboj projel mému sokovi hlavu, a nešťastník se mi skácel k nohám, potřísniv svou krví můj šat. Ostatní nepřátele, jichž tam bylo asi 5, se ihned vzdali. Dozvěděl jsem se později, že mou obětí byl Čech, jednoročák od Plzně; našli později u něho české dopisy. Tragicky na mě působila tato zpráva později“.

"Když jsme zajímali vojáky rakouského 75. jindřichohradeckého pěšího pluku, většinou Čechy, dal se jeden z nich na útěk. Volali na něho, ale on se nezastavil. Byl zabit. Bratr, který po něm střelil, šel se na mrtvého podívat. Byl to jeho syn. Nikdy v životě na to nezapomenu, čeho jsem byl v bitvě u Zborova svědkem," zapsal si do deníku legionář Augustin Machala, bojující na ruské straně.

 

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

2.7a americains

2.7a le-debarquement-des-americains-a-saint-nazaire-en-1917-r-1200-0

2.7 Bitva u Zborova 2
2.7 Bitva u Zborova
2.7 příslušníci 7 roty v zákopech zborovského bojiště
2.7 zborov
2.7 ZBOROV_CS_delostrelectvo_ostreluje_pozicie_nepriatela_2_7_1917
2.7 ZBOROV_operny_bod_Kata_s_gulometom_24_6_1917

Rubrika 100 let Velké války, Novinky, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.