1:72 Fokker Dr.I engine Eduard Brassin

9.1.2017 - 863 přečtení

eduard_logo

Oberursel U.II pro Fokker Dr. I 1/72

Škoda ho schovávat

Ondřej 'Ondrouš' Mokrý


Název: Fokker Dr.I engine
Měřítko: 1/72
Výrobce: Eduard
Kat. číslo: 672139


Úvod

IMG_1251

Brassinová sada vyšla zároveň s reedicí Fokker Dr.I v 1/72 a umožní nám vylepšit motor Oberursel U.II.


Oberursel U.II byl v roce 1917 již v podstatě zastaralý. Devítiválcový rotační motor o výkonu 110 koní měl však z pohledu Fokkerovy továrny jednu výhodu – byl k dispozici v dostatečném množství. Tehdejší nejlepší německé motory, Mercedesy D.III a D.IIIa směřovaly primárně k továrně Albatros, jejíž stroje tvoříly páteř německého letectva. Fokkerův konstruktér Reinhold Platz tak udělal jakýsi "krok stranou", vzal slabý motor a postavil k němu letadlo, které i s ním bude konkurenceschopné. Nižší výkon motoru tak vykompenzoval trojplošnou konstrukcí, která dávala velký vztlak.


Náhled do krabice

Klasický blistr obsahuje 3 PUR díly, leptaný díl se zdvihátky ventilů a jednoduchý návod.


Resinové díly jsou odlity bezchybně, nenašel jsem jediný nedostatek a detaily vypadají velmi hezky. Nálitky jsou také umístěny inteligentně a jejich odstranění a začištění nebude ve většině případů činit problémy. Mezi trubkami sání a těly válců je z technologických důvodů blána, kterou bude potřeba odstranit.


Tam vidím jediný zádrhel, ke kterému je ale nutno dodat, že se bavíme o zadní straně motoru, ze které nebude viditelné takřka nic. Když už jsme u viditelnosti – ono z motoru pod krytem ve skutečnosti nebude moc vidět ani zepředu (maximálně 3 válce).


Doplněk je tak vhodný spíše pro stavbu modelu se sundaným motorovým krytem.


Eduardy musím pochválit i za jednoduchost sestavení – na tělo motoru nasadíme leptaný díl se zdvihátky ventilů – oba díly jsou navržené tak, že se dají slepit pouze v jedné poloze, takže správná geometrie je zajištěna. Němci tomuto druhu designu říkají "idiotensicher", palec nahoru.


Závěr

Tentokrát opravdu nemám co vytknout, sada se mi prostě a jednoduše líbí. Jak už jsem zmínil, před koupí zvažte, jestli není škoda takhle pěkný motor schovat pod kapotu a nechat viditelné jen 3 válce.


Ondřej 'Ondrouš' Mokrý


Redakce ModelWebu děkuje firmě Eduard za poskytnutí vzorku pro recenzi.


Rubrika Eduard, Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.