100 let Velké války 1914 – 1918

9.1.2017 - 544 přečtení

800px-Wappen_Kaiser_Franz_Joseph_I (1)

9.1.1917 – Hrdinství Henryho Blogga

 Podlý trik německého korzára

Libor "Hellboy" Mužík

Pokračují těžké boje u Beaumont Hamel. V nich je úspěšnější britská pěchota, které se daří obsadit další komplexy zákopů a kulometných hnízd východně od vesnice.

 

U pobřeží Norfolku najíždí na minu švédský parník FERNEBO. Lod’ se rozlomí na dvě části, které se daří obě dostat k nedalekému břehu. Posádku s vyjímkou jednoho muže zachraňuje i přes nepřízeň počasí záchranný člun LOUISA HEARTWELL pod velením kormidelníka Blogga z přístavu Cromer, lod’ je nicméně ztracena. Minu položila německá UC-19, která touto dobou spočívá už přes měsíc s celou posádkou
na dně Kanálu. V tento den vyplouval člun z Cromeru už jednou, k záchraně posádky řeckého parníku PYRIN, který v téže oblasti ztroskotal v bouři.
Henry Blogg se stal legendou Královské národní záchranářské organizace RNLI a nositelem mnoha vyznamenání, mj. i George Cross a Medaile Britského Impéria.

 

U ostrova Malta torpéduje německá U-32 KptLtn. Kurta Hartwiga britskou bitevní lod’ HMS Cornwallis. Zahyne při tom 15 námořníků.
Ruské pěchotě se neustálým tlakem na německé pozice daří dosáhnout dalších územních zisků v oblasti jezera Babit a řeky Gauia.

 

SMS Möwe zajímá a potápí u Pernambuca (dnes Recife) brit. uhelný parník MINIEH. Ironií osudu britská lod’ sloužila jako zásobovací pro britskou eskadru, pátrající po německém korzárovi. . .Ve stejný den zajme německý křižník ještě britský SS NETHERBY HALL na cestě z Indie na Kubu s nákladem rýže. Ke dnu klesne tento parník následujícího dne.

 

Stále se daří německé pěchotě a jejím bulharským spojencům jihovýchodně od Foscani, dostávají pod kontrolu významnou vodní cestu na řece Putna.

 

Německý korzár Seeadler pod velením Grafa Felixe von Lucknera zajímá u Azorských ostrovů britský uhelný parník GLADYS ROYLE. Protože německý plachetník britské lodi nestačí, použije lsti, když bez vyvěšené vlajky požádá britského kapitána o pomoc s upřesněním polohy. Když se dostane na účinný dostřel, pod vyvěšenou válečnou vlajkou a hrozbou děl přinutí Brity zastavit.

 

Vojáci Britského expedičního sboru útočí na turecké pozice poblíž Rafy. Uštědřují nepříteli porážku a zajmou 1 600 tureckých vojáků.

 

Britským vojákům se daří na pravém břehu řeky Tigrid severovýchodně od Kut, onsazují 1 000 yardů nepřátelských zákopů.

 

HMS "Cornwallis" je potopena ponorkou ve Středozemním moři.

 

Z pozice ruského ministerského předsedy odstupuje Alexander Trepov. Na jeho místo je jmenován Kníže Nikolaj Dmitriyevich Golitsyn.

 

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.

 
9.1.a fernebo_2
9.1.aa gromer
9.1.aaa Louisa_Hartwell
9.1.aaaa Henry_Blogg
9.1.b hartwig_kurt
9.1.bb Cornwallis
9.1.bb HMS_Cornwallis_(1901)_sinking_9_January_1917
9.1.c Count_Felix_von_Luckner__1919_Naval_Officer_of_Seeadler_1916-1917

9.1.cc Seeadler

9.1.ccc GLADYSROYLE

Rubrika 100 let Velké války, Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.