1/72 Kryty motoru pro Spitfire Mk.IX (Eduard) – Quick Boost

17.9.2016 - 3 006 přečtení

Quickboost

Firma Quick boost přišla s náhradou plastových krytů motoru u stavebnice malého Spitfire Mk.IX od Eduardů...

Resinová náhrada plastových krytů motoru

Jan Starý


Měřítko: 1/72
Výrobce: QuickBoost


Úvodem

Stavebnice Spitfire Mk.IXc od firmy Eduard má jak vrchní, tak spodní kryt složený z dvou polovin. Po slepení hrozí propadliny a při broušení lepeného spoje i ztráta nýtování. QuickBoost tedy připravil odlévané kryty, které jsou z jednoho dílu. Obě sady jsou určené pro stavebnice firmy Eduard.


Spitfire Mk.IXc Early

Kat. číslo: QB 72 525


Co se týče povrchu, tak je pěkně zpracovaný, vyleštěný. Nýtování nemá všude stejnou hloubku a rytí není tak hluboké jako v samotné stavebnici.


Po oddělení dílů od patky a následném začištění následovala zkouška na stavebnici. Kryt na délku sedí jak má. V místě blíž ke kabině je šířka v pořádku. Šířka u vrtule už je bohužel jiná, jak ukazuje fotka. A to jak u spodního, tak i horního krytu.


Spitfire Mk.IXc late

Kat. číslo: QB 72 526


Tuto sadu od sady pro ranou verzi odlišil výrobce písmenem "L" na patce odlitku. Povrch je vyleštěný, jako v předešlé sadě. Nýty jsou taktéž nestejně hluboké. Po stejném procesu jako u první sady jsem udělal zkoušku na stavebnici. Oba kryty jsou o dost kratší než místo, kam se mají vlepit. Ani šířka obou krytů není ideální.


Stavebnice

Při testování byl použit model, který tu byl prezentován jako fit test, ze kterého jsem odstranil oba kryty. Ty byly jen bodově lepené, takže při jejich odstranění nedošlo k zničení ani stavebnicových krytů ani trupu. Na první fotografii jsou vidět originální kryty před "demontáží", na dalších fotografiích je porovnání stavebnice a resinu (šedé jsou díly ze stavebnice).


Závěr

Dalo by se říct, že jsou obě sady nepoužitelné. V případě, že bychom chtěli kryty opravit, tak bychom přišli o nýty, rytí i rychlošrouby.


Jan Starý
SPL-Liberec


Redakce ModelWebu děkuje firmě QuickBoost za poskytnutí vzorku pro recenzi.Rubrika Letadla - 1:72, Letadla - Doplňky, Quickboost | 2 komentářů

Komentáře

2 odpovědí k článku “1/72 Kryty motoru pro Spitfire Mk.IX (Eduard) – Quick Boost”

  1. Zdeněk 'ujík' Uj napsal:

    Docela mazec vzhledem k tomu, že by to mělo zjednodušit práci. A to jsem měl svrbění si je koupit taky, ještě, že jsem odolal.

  2. Arccos napsal:

    Zdeňo, neblbni, ty to nepotřebuješ, ty jsi modelář. Celou tuhle kauzu krytů řeší akorát lepiči, kteří mají nebetyčný problém začistit jednu jedinou spáru.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.