Fotoreport z Aviatické pouti 2016 II. část

17.6.2016 - 1 244 přečtení

DSC_0080

2. část ohlédnutí za letošní Aviatickou poutí...

Hvězdy a nebi podruhé

Jakub "Kubouš" Jirásek

První část fotoreportu z 26. Aviatické pouti v Pardubicích byla věnována příletům a statickým ukázkám. Nyní přinášíme to hlavní z letového programu, konkrétně z neděle 29. května.

Před začátkem samotného programu proběhl slavnostní akt připomenutí si výročí 80 let prvního vzletu legendy jménem Spitfire. Při této příležitosti předvedl malý display majitel Spitfiru G-MXVI pan Stephen Roger Stead. Se Spitfirem se ten den pojila ještě jedna událost a sice fakt, že poprvé po dlouhých letech seděl za jeho kniplem český pilot, kapitán Radim Vojta. Po příletu několika návštěvníků byl před 12 hodinou zahájen letový program úvodním průletem letounů místního Centra leteckého výcviku.

Armáda

Vzdušné síly AČR tradičně v programu Aviatické pouti nechyběly, i když měli trochu menší zastoupení oproti minulým ročníkům. Jejich vystoupení zahrnovalo sólovou ukázku JAS-39 Gripen, vrtulník Mi-24, ukázku útoku na letiště dvou L 159 ALCA a průlet Jak-40 v doprovodu dvojice hotovostních Gripenů

Akrobaté

Dynamická vystoupení akrobatů patří ke koření každé letecké show. Na letošní Aviatické pouti tato čísla v drtivé většina obsadili zástupci s rudým býkem na kapotě - sólově Extra 300 Martina Šonky a akrobacie vrtulníku Bo-105 z Rakouska.

Skupinovou akrobacii předvedla v premiéře nová čtveřice známého Flying Bulls Aerobatic Teamu na strojích Xtreme XA-42 ve složení Stanislav Čejka, Jan Rudzinskyj, Miroslav Krejčí a Jan Tvrdík. Tyto akrobaty ještě doplnily ukázky Miroslava Červenky na Buckeru 131 a Miloše Ramerta na akrobatickém kluzáku Lo-100.

Veteráni

Aviatická pouť, to jsou především letečtí veteráni ze všech období letecké historie, převážně té válečné ale na letošním ročníku se našli i veteránské hvězdy z civilní předválečné éry.

Výčet veteránů byl následující: P-51 Mustang, Supermarine Spitfire, AT-6 Texan/Harvard II, Me-262 Schwalbe, TBD-3 Avenger, PBY Catalina, T-28 Trojan, B-25 Mitchell, F4U Corsair, L-10 Electra, C-45 Expeditor, Polikarpov Po-2, Jak-3, Jak-11, Boeing Stearman a DC-3 Dakota.

Účast tedy velice slušná, navíc lze tak trochu mezi veterány počítat i proudový Alpha Jet, který je ale mnohem mladší než výše zmíněné letouny a je stále v aktivní službě několika vojenských letectev. Vrtuloví (a proudový Me-262) veteráni během programu provedli skupinový průlet tzv. BALBO, což ne každá letecké show nabízí.

Malou vadou na kráse byla absence největší letošní hvězdy DC-3. Její sobotní vystoupení bylo zrušeno kvůli přívalovému dešti. Bohužel i když v neděli byl výhled počasí lepší, nad domovským Švýcarskem nebyl výhled nejlepší a tak se posádka raději rozhodla pro předčasný návrat a v nedělním programu již nevystoupila.

Závěr

Co napsat závěrem, na letošní Aviatické pouti bylo k vidění přes 6 desítek letounů v pětihodinovém programu, který čítal ukázky ve vzduchu i na zemi a na který se přišlo podívat přes 32 tisíc diváků. Byl to tedy jeden z nejúspěšnějších ročníků této tradiční akce a nezbývá než popřát organizátorům, aby se jim stejně kvalitní program podařilo připravit i příští rok.

Jakub "Kubouš" Jirásek

Rubrika Zprávy | Bez komentářů

Komentáře

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.