1/72 Supermarine Spitfire Mk. IIb/Vb – Kovozávody Prostějov | FIT TEST

6.2.2016 - 9 756 přečtení

kovozavody_logo.gif

Nový Spitfire je zde! Kovozávody Prostějov vypustily do světa Spita raných merlinovských verzí s kanónovým křídlem typu "b".
Modelweb vám přináší exkluzivně přímo stavební test!

Spitfire Mk.Ib/IIb/Vb (trop) se představuje

Tomáš "gulasss" NedvědModel : Supermarine Spitfire Mk.Ib/IIb/Vb (trop)
Výrobce : Kovozávody Prostějov
Měřítko : 1/72


Stavebnice

Na veletrhu hraček v Norimberku se na přelomu ledna a února představily zkušební výlisky nového modelu Spitfire Mk.Ib/IIb/Vb, který v portfoliu firem KP Kovozávody Prostějov/AZmodel nahradí letitý short-run časných verzí Spifire.

Model je lisován z nových kovových forem a pohled na rozložení dílů v rámečku dává tušit, že se produkce nezastaví na čtyřech avizovaných přebalech (viz přiložené náhledy na obtisky):

 • KPM 0055 Spitfire Mk.Ib
 • KPM 0056 Spitfire Mk.IIb
 • KPM 0057 Spitfire Mk.Vb "early"
 • KPM 0058 Spitfire Mk.Vb "Czechoslovak"

Rámečky obsahují tři typy vrtulí se třemi klobouky umožňující postavit téměř jakoukoliv kombinaci vrtule (vrtule de Havilland a Rotol), kryt startétu typu Coffman, dva typy anténních sloupků, dva typy regulátoru napětí na přepážku za hlavou pilota, hranaté a kulaté zpětné zrcadlo, dva typy kol hlavního podvozku, dva typy krytů chladiče oleje pod levou polovinou křídla, dva typy krytů kanónů ledvinovitého tvaru i pozdější kapkovité na spodní stranu křídel, dva typy výfuků, tropické filtry Vokes a Aboukir, alternativní konce křídla zkráceného rozpětí a přídavnou podtrupovou nádrž.


Podle verze bude k modelu přibalován stromeček s čirými díly obsahující zaměřovač a překryt kabiny časného typu s vnějším neprůstřelným sklem a pozdějšího typu s integrovaným pancéřovým sklem.


Díly jsou lisovány ze světle šedého plastiku typického pro KP/AZ model. V lisovně odvedli kvalitní práci, model je prost vtaženin a otřepů, stopy po vyhazovačích jsou jen na místech, která nebudou po sestavení modelu vidět. Na dílech je mírně znatelná linka po dělení forem, ale nic co by po zaškrábnutí skalpelem mělo činit nějaké problémy.

Rytí na modelu je provedeno dostatečně jemné a po celém povrchu rovnoměrné. Na odnímatelných panelech a krytkách jsou naznačeny rychlošrouby, pouze na křidélkách a vztlakových klapkách jsou naznačeny nýty. Nepůsobí to nijak rušivě, naopak se mi toto řešení zamlouvá jako kontrast k naznačení plátěného potahu směrového a výškových kormidel.

Díly trupu a křídel byly zkusmo přiloženy k výkresům v monografiích z vydavatelství Zlínek a AJ Press. Tvar a rozměry přesně odpovídají výkresům, stejně jako naznačená paneláž.


Stavba

Stavba byla pojata ve stylu fit testů. Z nářadí a pomůcek byly použity pouze štípací kleště, skalpel, smirkový papír a vrtáky 0,8 a 0,65 mm. Model byl lepen extra řídkým svařovacím lepidlem.


Kokpit

Stavbu jsem začal sestavením kokpitu, který je na zvolené měřítko nadstandardně detailní a vše pěkně pasuje. Palubní deska s naznačenými budíky vystupujícími nad povrch, jejich ztvárnění je ulehčeno dodaným obtiskem, na palubní desku jsem přilepil zaměřovač z čirého plastiku. Obtiskem jsou řešeny i poutací pásy. Na střední trupovou přepážku se lepí pancéřová deska a podle zvolené varianty i regulátor napětí. Zajímavým doplňkem, pro tento typ dodnes vídaným pouze ve větších měřítkách, je páka nastavení polohy sedačky.


Trup

Sestavení trupu předchází vlepení tlakových láhví na vnitřní straně trupu. Pro ulehčení instalace výfuků jsem jejich umístění podlepil plastovou destičkou. Nebudou se následně při instalaci propadat dovnitř trupu a bude usnadněno jejich souměrné umístění. Následně byly slepeny k sobě poloviny trupů a do takto sestaveného trupu byl přilepen sestavený kokpit. Do trupu byla ještě vlepena zadní trupová přepážka.


Následovalo přilepení již zmíněných výfuků, dále pak vodorovné ocasní plochy, směrové kormidlo a zadní podvozek vylisovaný jako jednodílný. Na trup představující verzi Mk.IIb jsem ještě přilepil kryt startéru Coffman. Snad jediné, co je možné v této fázi modelu vytknout, je absence horního identifikačního světla na horní straně trupu umístěné za anténním sloupkem. Jeho ztvárnění kapičkou laku by však nemělo činit žádný větší problém.


Vše pasovalo prvotřídně, díly stačilo pouze k sobě přitisknout a spoj z vnitřní strany přetřít svařovacím lepidlem.

V tomto stádiu jsem ještě zkompletoval vrtule.


Křídlo

Dle zvolené verze je nutné vyvrtat vrtákem 0,8 mm díry naznačené na vnitřní straně spodního dílu křídla pro instalaci krytů kanónů. Tvar časného i pozdějšího provedení krytů odpovídá fotografiím i výkresům zveřejněných na fóru Britmodeller.

Opět dle verze je nutné zvolit kryt chladiče oleje a dále zkompletovat díly glykolového chladiče. Podvozkové šachty jsou řešeny bočnicemi, které jsou součástí spodních polovin křídla, dnem, které je vylisováno ve vrchní polovině křídla a samostatně vlepovaným dílem znázorňujícím prostor pro podvozkovou nohu.


Již při sestavení křídel na sucho je vidět, že si mástrař dal pozor na přesnost pasování a bez jakéhokoli broušení styčných ploch, pouze po začištění vtoků, sedí díly naprosto přesně. Styčné plochy stačilo pouze přetřít svařovacím lepidlem a přitisknout k sobě. Jako poslední krok v této fázi je sestavení tropických filtrů, případně vstup vzduchu do karburátoru.


Kompletace

Takto připravené hlavní sestavy modelu bylo možné spojit do jednoho celku. Sestavy opět pasují k sobě naprosto přesně, při pečlivé stavbě nebude potřeba výrazně tmelit, vše zvládne surfacer.


Jediné na co je třeba dát si pozor, je sestava kokpitu, kde je třeba pro zajištění bezproblémového spoje seříznout spodní část střední trupové přepážky přesahující spodní profil podlahy kokpitu a mírně sbrousit zadní část centroplánu v oblasti vnitřní části vztlakových klapek. Na obrázku naznačeno šipkami.Vzhledem k dosud bezproblémové stavbě je pravděpodobnější, že toto problémové místo bylo způsobeno spíše rukama stavitele nežli nepřesností stavebnice.


K dokončení modelu je nutné sestavit podvozek. Na výběr máme, opět vzhledem ke zvolené verzi, dva typy kol hlavního podvozku – s pěti-paprskovými a plnými disky. Jako poslední přilepíme anténní sloupek za pilotní kabinou a anténu IFF pitotku pod levou polovinou křídla. Otvor pro tuto anténu je třeba mírně zvětšit, použil jsem vrták 0,65 mm.


Závěr

061

Co říci závěrem…? KáPéčko...bravo!

Novinka Kovozávodů Prostějov představuje bezproblémový, snadno sestavitelný a nadstandardně detailní model raných verzí Spitfiru s křídlem typu b, který bez větších problémů zvládnou i začátečníci.


Osobně jsem si stavbu užil a vzhledem k množství vzorů reálných letadel co do verzí i kamuflážních schémat jistě nezůstane jen u tohoto fit testu a těším se na další obtiskové přebaly modely, kterými nás jistě budou Kovozávody v průběhu doby zásobovat. Je vidět, že se náš tradiční výrobce každým nově vydaným modelem velmi zlepšuje.


Výsledek

Spitfire Mk.IIb

Spitfire Mk.Vb trop

Pozn: Modely jdou do prodeje dnes na Poháru Mariánských Lázní.


Tomáš "gulasss" Nedvěd


Redakce Modelwebu děkuje firmě Kovozávody Prostějov za poskytnutí vzorků k recenzi.


Rubrika Kovozávody Prostějov, Letadla - 1:72, Letadla - Stavební recenze, Novinky Kovozávody | 5 komentářů

Komentáře

5 odpovědí k článku “1/72 Supermarine Spitfire Mk. IIb/Vb – Kovozávody Prostějov | FIT TEST”

 1. Tom napsal:

  Vypadá to docela nadějně.
  P.S. v textu asi zařádil šotek "IFF" bude spíš pitotova trubice.

 2. Tomáš "gulasss" Nedvěd napsal:

  jjj, samozřejmě je to pitotka, za chybu si sypu popel na hlavu.

 3. Roman "Randalf" Kresta napsal:

  Stane se, redakčně opraveno.

 4. Zbyněk Škopán napsal:

  nejsem takový expert, a nic proti univerzálnosti. Ale dotaz nebyl tak trochu rozdíl mezi křídly Ib,IIb / Vb?

 5. Olda Homola napsal:

  byl, ale nijak zásadní. tvar a velikost boulí na spodku křídla výrobce postihuje. Jen pozor na stavbu R7667, to byla jedna z prvních přestaveb s použitím křídla Ia, tam nikdo přesně neví, jak paneláž vypadala...nejblíže možnému vzhledu je dle mého názoru pan Hurt v této publikaci http://www.antikvariat-bohumin.cz/cz/knihy/novinky-tydne-pondeli/16405-supermarine-spitfire-mk-i-ii.html
  Dále pozor na kombinace vrt.kuželů a vrtulí - na fotkách recenzent umístil chybně de Havilland vrtuli do tupého kuželu u modelu IIb, tam však patří ranný Rotol (úzké listy téměř konstatní šíře) je to ta položená před postavenými modely na fotce v sekci závěr.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.