1/48 Bedford MWD od Airfixu

4.1.2016 - 2 891 přečtení

01

Další model techniky v měřítku 1/48 jistě upoutá i nejednoho příznivce letadel. Neb se tento model dá postavit vedle některého z Britských letounů operující za druhé světové války.

Náklaďáček nejen k letadlům

Petr "Chmell" Chmelík


Model: Bedford MWD
Výrobce: Airfix
Měřítko: 1:48
Kat. číslo: A03313


Úvod

O historii předlohy se moc rozepisovat nebudu a raději dám odkaz na forum.valka.cz, kde naleznete základní informace o typu.


Jsem moc rád, že firma Airfix tento model vydala v tomto měřítku. Na své si totiž přijdou jak příznivci techniky, tak příznivci letadel, kteří tímto typem můžou doplnit diorámu s leteckou tématikou.


Model je uložen v polotuhé krabičce s horním otevíráním. Uvnitř pak nalezneme tři plastové rámečky. Jeden rámeček, který obsahuje čiré díly, obtiskový aršík a stavební návod.


Rámeček A

První rámeček obsahuje především drobotinu a mezi větší díly patří zadní čelo a haubna. Oboje v zavřené i otevřeném provedení. Dvě provedení bočních dvířek, bočnice, kryty motoru a kola.


Vše je vylisováno velmi čistě, i když na můj vkus v různé kvalitě. Především bočnice a zadní čela jsou velmi detailní a ostré což se ale nedá říci o dalších dílech. Všechny díly si pak zaslouží lehké začištění, neb jsou po jejich obvodech stopy po dělení formy.


Rámeček B

Druhý stejně velký rámeček obsahuje především větší díly kabiny a korby. Znovu je kvalita proměnlivá a všechny díly se musí lehce začistit což je škoda. V tomto rámečku je spousta alternativních dílů. Pro dvě hlavní provedení.


Krom toho můžeme udělat nákladový prostor otevřený nebo zaplachtovaný. A pokud si vybereme druhou možnost tak můžeme udělat srolovanou zadní plachtu a otevřené zadní čelo.


Rámeček C

Rámeček označený C ukrývá rám vozidla, podlahu nákladového prostoru a vrchní část plachty. Znovu platí to co v předchozím případě.


Jen bych se ještě zmínil o vyhazovačích. Ty jsou řešeny velmi dobře a většinou jsou na neviditelných místech nebo dokonce nejsou na dílu vůbec. A pokud někde opravdu jsou půjdou velmi lehce odstranit.


Čiré díly

Poslední rámeček obsahuje čiré díly a dle mého je to nejslabší část stavebnice. Krom velké tloušťky skel je v některých stopa po zatékání plastu.


Jedinou volbou je použít doplňkovou sadu od firmy Hauler (HLX48362), která mimo jiné řeší i nové zasklení tohoto modelu.


Obtisky

Nevelký aršík nabízí dvě zbarvení, což není mnoho u tak rozšířeného vozidla. Soutisk samotný není příliš dobrý a především žlutá barva trochu utekla.


Návod

Dvanácti stránkový návod nás seznámí stručně s historií vozidla. Na další straně si přečteme několik výstrah a třetí strana je věnována verzím, které můžeme ze stavebnice postavit. Další strany pak znázorňují samotný stavební postup. Ten je rozvržen do 63 kroků.


Vše je přehledné a barevně jsou odlišeny díly přilepené v předešlém kroku. Což hodnotím jako dobrý nápad a především začátečníkům to velmi pomůže. Poslední strana je pak věnována zbarvení dvou vozidel.


Závěr

Předloha samotná je velmi atraktivní. Bohužel musíme počítat se začišťováním většiny dílů, což zabere nějaký čas. Výsledkem nám pak bude velmi pěkný model, který můžeme udělat v několika provedeních.


O doplňkové sadě firmy Hauler (HLX48362) si můžete přečíst v recenzi 1/48 Bedford MWD (Airfix) – leptaná sada firmy Hauler


Petr 'Chmell' Chmelík,
KPM Plzeň


Za zapůjčení modelu děkuji kolegovi Mílovi z KPM Plzeň. :)


Rubrika Airfix, Technika - 1:48, Technika - Náhledy do krabiček | 1 komentář

Komentáře

1 odpověď k článku “1/48 Bedford MWD od Airfixu”

  1. Filip 'speedy' Tomči napsal:

    Pěkně napsaný a kvalitní fotky.

Napsat odpověď.

Musíte být přihlášeni, abyste mohli odpovědět.